Policja obniża wymogi sprawnościowe, ponieważ spadła kondycja społeczeństwa

Policja obniża wymogi sprawnościowe dla funkcjonariuszy. “Rzeczpospolita” podaje, że powodem takiej decyzji jest spadek ogólnej kondycji społeczeństwa, a co za tym idzie – policjantów.

Pomysł obniżenia wymagań dla przyszłych funkcjonariuszy nie wszystkim przypadł do gustu.

“Niektóre wymogi są na poziomie dziesięciolatka. Bo jak inaczej traktować dopuszczenie do służby policjanta, który trzykilogramową piłką lekarską da radę rzucić na odległość zaledwie 4,5 metra” – mówi jeden z policjantów, cytowany przez gazetę.

Spadek kondycji funkcjonariuszy nalepiej widać na przykładzie wymogów sprawnościowych z zarządzenia szefa KGP z 2011 r. i obecnego, z maja. Na przykład, bieg “po kopercie” najsprawniejsi policjanci (mężczyźni) muszą wykonać już nie w 23,5 sekundy, ale w 23,8 (w grupie wiekowej do 29 lat), z kolei w przypadku 40–50-latków granice przesunięto znacznie: z 24,7 do 25,1 sekundy.

Gorzej wypada obecnie bieg na tysiąc metrów dla 40-50-letnich funkcjonariusz. Wymóg najlepszego czasu to 4 minuty 30 s, a nie jak dekadę temu – 4 minuty 15 s. Dla policjantów najmłodszych (do 29 lat) granicę przesunięto z 3 minut 30 s do 3 minut 40 s. Policjanci po pięćdziesiątce zaliczą kilometrowy bieg – choć tylko na ocenę “dopuszczającą” – jeśli pokonają ten dystans w 6 minut 30 sekund, a piłką lekarską rzucą na odległość 4,5 metra.

“Rz” przypomina też już badania Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii sprzed pięciu lat wskazywały, że 50 proc. policjantów jest otyłych i ma nadwagę (opublikował je DGP). (PAP)

Oprac.: Michał Reszczyński