Policyjna interwencja w związku z uszkodzeniem mienia zakończyła się zatrzymaniem pięciu mężczyzn za znieważenie funkcjonariuszy

Policyjna interwencja w związku z uszkodzeniem mienia zakończyła się zatrzymaniem pięciu mężczyzn za znieważenie funkcjonariuszy.  Ponadto dwóch z  nich naruszyło  nietykalność cielesną policjantów, a trzeci  odpowie również za zniszczenie trzech samochodów. Wszyscy usłyszeli zarzuty, przyznali się do popełnionych przestępstw i poddali dobrowolnie karze.

We wtorek około godziny 23.00 dyżurny nowotarskiej komendy otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie skaczącym po zaparkowanych samochodach przy Alejach Tysiąclecia w Nowym Targu. Czterech jego kompanów szło obok.  Policjanci skierowani na miejsc podczas przejazdu zauważyli biegnących pięciu mężczyzn, których wygląd odpowiadał tym ze zgłoszenia.

Na widok radiowozu wszyscy  usiedli na ławce przystanku autobusowego. Gdy policjanci do nich podeszli ci zaczęli się od razu tłumaczyć, że nic nie zrobili i zaczęli się rozchodzić. Cała piątka nie reagowała na wydawane polecenia i zaczęła znieważać funkcjonariuszy. Byli agresywni, a kiedy stawiali opór i próbowali uciekać policjanci zmuszeni byli użyć wobec nich chwytów obezwładniających, gazu i kajdanek.  Ponadto dwóch z nich naruszyło nietykalność cielesną interweniujących  policjantów. W tym czasie na miejsce dotarł drugi patrol.

Wszyscy chuligani zostali zatrzymani i osadzeni w nowotarskiej komendzie. Okazało się także, że są nietrzeźwi. Zatrzymani to dwóch 17-latków, 20-, 21- i 27-latek z Nowego Targu. Cała piątka w czwartek usłyszała zarzut znieważenia funkcjonariuszy ( art. 226 §1 k.k.) za co grozi grzywna, kara do 1 roku ograniczenia lub pozbawienia wolności. Ponadto jeden z 17-latków i 21-latek odpowiedzą również za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta ( art. 222 §1 k.k.) za co grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do  3 lat, a drugi 17-latek za zniszczenie trzech samochodów (suma strat 2600 złotych), za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnionych przestępstw i poddali dobrowolnie karze.

Dorota Garbacz – Policja Nowy Targ