Nad Sołą trwa walka z komarami

W Oświęcimiu prowadzone są kolejne już opryski terenów miejskich preparatami owadobójczymi. Po raz drugi w przeciągu kilkunastu dni odkomarzane były skupiska zieleni, rozlewiska i cieki wodne, rowy w dzielnicy Dwory-Kruki, Monowice, Stare Stawy i na bulwarach, na których dodatkowo przeprowadzono zamgławianie.

Jak podaje oświęcimski magistrat, do połowy tygodnia przeprowadzone będą powtórne zabiegi w innych miejscach wylęgu komarów na osiedlach Pod Borem, Domki Szeregowe, Kamieniec, Błonie, Zasole i w parku na osiedlu Chemików tzw. małpim gaju.

– W tym roku pierwsze opryski odbyły się później niż zwykle, bo po 20 maja – podaje Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego ratusza. – Powodem było majowe załamanie pogody. Wilgoć i wysokie temperatury w ostatnim czasie, zwłaszcza nocą sprawiają, że uciążliwych owadów jest więcej niż w ubiegłym roku, gdy wiosna i lato były suche. 

Jak dodała urzędniczka, cykl rozwojowy owadów oraz ich łatwość przemieszczania się sprawia, że zabiegi muszą być wykonywane systematycznie co miesiąc. W tym roku zostanie zwiększona częstotliwość oprysków z 1 na 2 w miesiącu. Akcja zakończy się we wrześniu. Miasto zamierza wydać na nią 28 tys. zł.

– Specjalistyczna firma obok oprysków terenów zielonych stosuje również preparat larwicydowy, który wlewany jest do wód stojących, rozlewisk i cieków wodnych. Zastosowanie obu metod gwarantuje maksymalną skuteczność zabiegu. Bardzo pomocne w walce z komarami i meszkami jest również właściwe utrzymanie terenów zielonych, które są doskonałym miejscem ich wylęgu – podała Kwiecień.

 

Fot. UMO