Uwaga! Nad Sołą będą strzelać do dzików!

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu poinformowało, że wojewoda małopolski nakazał odstrzał dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń – a więc i na terenie powiatu oświęcimskiego.

Urzędnicy oświęcimskiego starostwa przypominają, że afrykański pomór świń należy do chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu. Od 2014 roku na terenie Polski wystąpiło 220 ognisk u świń oraz 4646 przypadków tej choroby u dzików.

– W celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń Główny Lekarz Weterynarii opracował „Strategię obniżania populacji dzików na terytorium Polski w związku z występowaniem ASF”. Zgodnie z nią populacja dzików wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych ze wschodu na zachód ma zostać obniżona co najmniej o 66 procent pogłowia dzików stanu z inwentaryzacji, z uwzględnieniem przyrostu populacji dzików na danym terenie- czytamy w komunikacie.

Odstrzał sanitarny dzików na terenie województwa małopolskiego w łowieckim roku gospodarczym 2019/2020 obejmie obwody łowieckie zlokalizowane na obszarze 35 km na północ oraz 35 km na południe od autostrady A4 w województwie małopolskim, w których stwierdzono wystąpienie nadmiernej populacji dzika.

opr. raz