Zapominają o bagażach, stawiają służby na nogi!

Na brak pracy nie mogą narzekać w te wakacje funkcjonariusze Grupy Bezpieczeństwa Lotów z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach. Z powodu pozostawionych bez opieki bagaży co chwilę muszą ruszać do akcji.

Pierwszy alarm, pozostawienie przed terminalem na postoju taksówek dużej walizki i torby z lekami kosztowało 74 – letnią obywatelkę USA 100 złotych.

– Kolejni sprawcy podjęcia działań przez funkcjonariuszy – obywatel Arabii Saudyjskiej, który pozostawił niewielki pakunek na peronie kolejki oraz obywatel Egiptu, który odjechał sprzed terminala bez trzech ogromnych walizek i wózka dziecięcego, również nie mogli liczyć na wyrozumiałość funkcjonariuszy. Cudzoziemcy ukarani zostali mandatami w wysokości 500 złotych- relacjonuje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Niestety, początek nowego tygodnia też nie należał do spokojnych. Funkcjonariusze znowu zmuszeni byli interweniować. W tym przypadku przyczyną alarmu była walizka pozostawiona bez opieki w części ogólnodostępnej terminala. Tym razem koszt „zapomnienia” bagażu wyniósł pasażera 500 złotych.

– Informujemy, że każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony – wyjaśnia przedstawicielka karpackich pograniczników. – Związane jest to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, mogą to być opóźnienia w komunikacji lotniczej, czy też sankcje w postaci mandatu karnego. Bagaże często są porzucane jako nadbagaż albo pozostawiane jako puste, ze względu na przepakowanie ich zawartości. W takich przypadkach zaleca się  pozostawianie pustych walizek lub toreb otwartych, przy koszach na śmieci. Ukrycie bagaży w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji i może spowodować ewakuację całego lotniska.

Dlatego podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet na chwilę. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów na lotnisku.

 

opr. raz/fot KoSG