Chcą pokonać Polskę lotem bez paliwa

Studenci AGH brylują w solarnych maszynach. Odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja zasilana wyłącznie energią słoneczną została zaprezentowana na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To pierwszy tego typu studencki projekt w Polsce, ale ni epierwsza maszyna zasilana energią złoneczną opracowana przez krakowskich żaków.

– Samolot w ciągu dnia czerpie energię z 48 paneli fotowoltaicznych umieszczonych na skrzydłach. Jednocześnie panele magazynują energię w bateriach litowo-jonowych, co umożliwia konstrukcji lot nocą lub przy zachmurzonym niebie – czytamy w komunikacie AGH.

Kolejnym etapem projektu z Akademii będzie przelot samolotu przez całą Polskę, nieprzerwanie w dzień i w nocy, bazując wyłącznie na zasilaniu ze słońca. Misja planowana jest na 2020 r.

AGH Solar Plane to studenckie koło naukowe, którego celem jest rozpowszechnianie nowoczesnych technologii łączących elektromobilność z odnawialnymi źródłami energii.

To nie pierwszy solarny dron żaków z AGH. Kilka dni wcześniej Zespół AGH Solar Boat drugi rok z rzędu zajął trzecie miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie Monaco Solar & Energy Boat Challenge.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge, które odbywają się na wodach okalających dzielnicę Monako Monte-Carlo, to jedne z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń związanych z tematyką łodzi solarnych. Powstały z myślą o rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promowaniu innowacyjnych działań w tej dziedzinie.

 

opr. raz