Zza krat kierował grupą przestępczą

Na początku sierpnia w Krakowie Centralne Biuro Śledcze Policji dokonało zatrzymania sześciu osób w wieku od 26 do 63 lat z terenu województwa małopolskiego, w tym szefa zorganizowanej grupy przestępczej.

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Krakowie, zatrzymani w ramach tego przestępczego procederu zajmowali się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej przemytem, przetwarzaniem oraz handlem narkotykami. Ponadto grupa zajmowała się też praniem brudnych pieniędzy.

– Wedle poczynionych ustaleń grupa ta działała od 2018 roku na szeroką skalę, a niektórzy z jej członków byli wyspecjalizowani w procederze prania brudnych pieniędzy, który odbywał się poprzez zakup nieruchomości, a następnie ich dalsze odsprzedanie – wyjaśniają krakowscy śledczy. – W sumie grupa ta przemyciła z terytorium Holandii na teren Polski blisko 3 kg marihuany, ponad 1 kg MDMA, niespełna 300 g kokainy oraz ponad 12 litrów amfetaminy zasadowej (płynnej), z której po przetworzeniu można uzyskać około 36 kg gotowego produktu przeznaczonego do sprzedaży detalicznej.

C0 ciekawe, szef tej grupy kierował nią z więzienia, w którym odbywał w systemie półotwartym wyrok za wcześniejsze przestępstwa za rozboje, kradzieże, oraz inne przestępstwa związane z przerobem środków odurzających oraz substancji psychoaktywnych.

– W sprawie tej od września ubiegłego roku stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych, którzy pozostają pod zarzutami przemytu i przetwarzania środków odurzających i substancji psychoaktywnych.  W sprawie dokonania zabezpieczeń majątkowych blisko 340.000,00 złotych oraz dokonano blokady 12 rachunków bankowych – podaje prokuratura.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów, a następnie część z nich złożyła wyjaśnienia. Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec 5 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Wszystkim podejrzanym grozi do lat 12 w więzieniu.

Nie wyklucza się dalszych zatrzymań w sprawie.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com