Wysiedleni mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej doczekają się Muzeum

Do gmin powiatu oświęcimskiego dociera objazdowa wystawa prezentująca koncepcję architektoniczną przyszłej siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Jak podaje oświęcimskie starostwo, celem tej inicjatywy jest bliższe zaprezentowanie mieszkańcom planów dotyczących Muzeum.

– Na wystawę składają się plansze oraz grafiki obrazujące koncepcję architektoniczną obiektu „Lagerhaus”, który będzie docelową siedzibą Muzeum. Historyczny budynek położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem żywnościowym dla obozowej załogi SS – wyjaśniaja przedstawiciele starostwa.

Ekspozycja rozpoczęła trasę w Oświęcimiu. Później mogli zapoznać się z nią mieszkańcy Brzeszcz, Kęt i Chełmka. Teraz trafiła do Osieka.

– Od samego początku funkcjonowania naszego Muzeum, zależy nam by mieć ciągły kontakt z mieszkańcami, przekazując dodatkową wiedzę o funkcjonowaniu instytucji jak największej rzeszy odbiorców. To właśnie mieszkańcy tego terenu tworzą historię dla przyszłych pokoleń, a celem naszego Muzeum jest jej przedstawianie, upamiętnianie bohaterskich czynów mieszkańców, którzy nieśli pomoc więźniom i ofiarom KL Auschwitz-Birkenau. Liczymy, że dzięki takim inicjatywom jak ta usłyszymy kolejne niesamowite historie z okresu II wojny światowej – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

I zachęca do obejrzenia wystawy również przy okazji spotkania pt. „Pamięć wszystko obejmie – losy osieczan podczas II wojny światowej”, które odbędzie się 19 listopada o godz. 17:00 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Osieku.

fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu