Zastosowanie nowych technologii w medycynie. Wykorzystanie modelowania 3D w urologii

 

Zastosowanie nowych technologii w medycynie jest na dzień dzisiejszy powszechnym zjawiskiem. W obszarze tym na polskim rynku działa również wiele start-upów. Jednym z nich jest RenVis.

Odrobina historii czyli jak to się zaczęło?

W marcu 2018 roku Katarzyna Heryan i Paweł Zdańkowski z krakowskiej AGH dołączyli do programu pre-akceleracyjnego Krk InnoTech Starter (KITS). Współpraca w programie doprowadziła ich do zainicjowania start-upu RenVis. Miał on być odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez lekarzy urologów. Zastosowanie nowych technologii w medycynie w postaci modelowania 3D miały spowodować, iż pacjenci z chorobami nerek mieli być operowani z zastosowaniem mniej inwazyjnych i bezpieczniejszych dla pacjentów metod.

Pierwszy pacjent leczony z wykorzystaniem technologii RenVis

Pierwszym przypadkiem gdzie zastosowano rozwiązanie RenVis był pacjent z kamieniem nerkowym wielkości 34mm. W przypadku tym funkcje nerki były znikome, co w świetle dotychczas stosowanych metod leczenia kwalifikowało pacjenta do usunięcia nerki. Dzięki zastosowaniu specjalnych modeli 3D stworzonych przez RenVis, udało się wskazać lekarzowi optymalną drogę prowadzenia operacji, a następnie bez uszkodzeń naczyń rozbić kamień i w konsekwencji go usunąć.

Teraźniejszość i plany na przyszłość

Do dnia dzisiejszego przeprowadzonych tą metodą zostało 8 zabiegów w 5 krakowskich szpitalach specjalistycznych. Wszystkie zakończyły się sukcesem.

Projekt jest ciągle rozwijany. W planach na przyszłość jest stosowanie tego rozwiązania u pacjentów z kamicą nerkową oraz przy usuwaniu zmian nowotworowych.

Krótka historia pełna sukcesów krajowych i międzynarodowych

RenVis mimo swojej bardzo krótkiej historii może się pochwalić osiągnięciami w kraju, a także na arenie międzynarodowej. Został laureatem regionalnego programu akceleracyjnego, a także wystąpił w międzynarodowych finałach III Kohorty Projektu CERIecon Playpark w Wiedniu.

Przedstawiciele RenVis zwyciężyli również w konkursie dla start-upów i spin-offów podczas sesji Startup PITCH, który odbył się w Krakowie. Dzięki temu uzyskali przepustkę do prezentacji podczas innoSHARE UNIversity 2019 – „Tu nauka stanie się biznesem”. Jest ono jedynym na świecie wydarzeniem skupiającym naukowców, innowatorów i przedsiębiorców z Polski, a także obcokrajowców zainteresowanych współpracą z Polską.

Kiedy może pomóc i jak działa modelowanie 3D zaproponowane przez RenVis?

Nawet 20% społeczeństwa cierpi na kamicę nerkową, co w wielu przypadkach prowadzi do konieczności przeprowadzenia specjalnego zabiegu chirurgicznego. Dotychczas w przypadku dużych kamieni lekarze byli zmuszeni usuwać nerki, gdyż nie widziano szans na powodzenie zabiegu.

Dane o stanie pacjenta lekarze pobierali ze standardowego badania tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem. Ponieważ badanie to trwa kilkanaście minut, a w jego trakcie pacjent się porusza, może dojść do przesunięcia pomiędzy sekwencjami skanów. Na podstawie tego badania lekarz widzi obraz 2D w skali szarości i ogląda każdy z obrazów oddzielnie. Stan taki nie pozwala za obserwację relacji przestrzennej pomiędzy poszczególnymi strukturami.

Rozwiązanie zaproponowane przez RenVis pozwala na zniwelowanie przesunięć oraz po obliczeniu i segmentacji wygenerowanie modelu 3D, dzięki któremu widzimy zmianę nowotworową lub kamień oraz kluczowe struktury sąsiadujące Dzięki obserwacji relacji przestrzennych możliwe jest zoptymalizowane dotarcie do wykrytej u pacjenta zmiany, a sam zabieg może być dzięki temu mniej inwazyjny. Zmniejsza się też ryzyko uszkodzenia struktur kluczowych jak np. krwawienie z naczyń krwionośnych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.renvis.pl

Materiały prasowe