Przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – drugi etap zakończony sukcesem

Przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wkroczyła w kolejny etap. Udało się zakończyć go z sukcesem.

Druga tura przenosin szpitala z centrum miasta do Prokocimia trwała od wtorku do piątku w ubiegłym tygodniu. Pracę w nowej lokalizacji rozpoczęło 14 kolejnych oddziałów, w tym SOR.

Z sukcesem udało się zakończyć drugą turę przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej dyrektor placówki Marcin Jędrychowski.

Przyznał on również, że w związku z przeprowadzką z pracy w szpitalu zrezygnowało około 150 pielęgniarek. Trwa rekrutacja nowego personelu.

Średnio zatrudniamy 1,5 tys.-1,7 tys. pielęgniarek. Od początku przewidywaliśmy, że będzie problem, jeśli chodzi o kadrę pielęgniarską. Pomału ją odbudowujemy – powiedział dyrektor. Szpital zatrudnia ok. 1 tys. lekarzy, ale ich liczba w związku z przeprowadzką nie zmieniła się.

W nowej lokalizacji działają obecnie 24 oddziały kliniczne, 34 poradnie i cztery zakłady.

Wykaz oddziałów, zakładów i poradni pozostających w kompleksie budynków przy ul. Kopernika i Skawińskiej

Wykaz aktualnie działających w NSSU oddziałów, poradni i zakładów

W starych miejscach pozostały oddziały endokrynologii i hematologii, dermatologii i okulistyki, neonatologii, psychiatrii, a także podstawowa opieka zdrowotna i część poradni. Poradnia neurologii działać będzie zarówno w starej, jak i w nowej lokalizacji. Do placówki przy ul. Botanicznej trafiać będą pacjenci w trybie skierowań zwykłych, a do poradni przy ul. Jakubowskiego kierowane będą przypadki pilne. Poradnia nadciśnienia tętniczego zacznie funkcjonować w Prokocimiu od lutego.

Szpital dysponuje ok. 1,2 tys. miejsc parkingowych. Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji w przyszłym tygodniu zostanie wprowadzony zamknięty system parkingowy. Darmowe miejsca postojowe będą tylko dla pracowników. Dla pacjentów, gości i studentów obowiązywać będą opłaty uzależnione od długości parkowania.

Pod koniec marca Szpital Uniwersytecki chce rozpocząć przekazywanie miastu opuszczonych obiektów. Miasto kupiło tereny dawnego szpitala za ponad 283 mln zł. Zgodnie z dotychczasowymi obietnicami na terenach poszpitalnych ma powstać park dostępny dla mieszkańców.

Oddziały szpitalne, które pozostaną w centrum Krakowa do zakończenia kolejnego etapu budowy w Prokocimiu, będą przeniesione do nowoczesnego budynku przy ul. Kopernika 50, w którym działało dotychczas Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

Przypomnijmy, że nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu jest jedną z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Zajmuje 16 ha.  Inwestycja trwała cztery lata i kosztowała 1,2 mld zł.

Źródło: krakow.tvp.pl