Szpital im. Żeromskiego jest gotowy do przyjęcia pacjentów z koronawirusem

Szpital im. Żeromskiego jest gotowy do przyjęcia pacjentów z koronawirusem. Choć w Polsce na dzień dzisiejszy nie ma realnego zagrożenia jego pojawieniem się, to Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego jest gotowy na przyjęcie zarażonych pacjentów.

Na co dzień w szpitalu na os. Na Skarpie przebywają pacjenci ze „zwykłymi” infekcjami takimi jak powikłania grypy czy infekcje rotawirusowe. Pacjent znajdujący się pod opieką Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii może być w pełni odizolowany od otoczenia. \

Jedna z sal to tzw. boks Meltzera pełniący funkcję wysokospecjalistycznej izolatki przeznaczonej do leczenia szczególnych przypadków. Dodatkowo szpital dysponuje sześcioma salami z podciśnieniem wyposażonymi w system filtrów Hepa izolujących pokój od otoczenia, w tym systemu wentylacyjnego szpitala. Stan taki zapewnia pełne bezpieczeństwo zarówno wszystkim pacjentom, a także personelowi szpitala.

Jak wynika z informacji, którą podała  Lidia Stopyra – lekarz kierujący oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii najbardziej narażone na koronawirus 2019-nC0V są osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi z Wuhan.

Osoby, które wracają z rejonów Azji, gdzie istnieje niebezpieczeństwo, są poddawane kwarantannie i izolowane. Zatem szansa, że gdzieś na ulicy czy w hipermarkecie spotkamy osobę zakażoną jest znikoma. Nie ma zatem potrzeby zakładania całemu społeczeństwu maseczek Hepa. Natomiast zawsze, niezależnie od tego, co się dzieje, obowiązują nas zasady higieny, a przede wszystkim mycie rąk!

źródło: krakow.pl

foto: z zasobów szpitala