Kinga Rajda szósta w Pucharze Świata!!!

Tego nie spodziewali się nawet najwięksi oprtymiści wśród fanów skoków narciarskich oraz eksperci. Kinga Rajda po skokach na odległość 128 oraz 127 metrów zajęła szóste miejsce w niedzielnych zawodach Pucharu Świata kobiet, rozgrywanych na skoczni Schattenbergschanze w Oberstdorfie. Polska skoczkini pobiła tym samym oficjalny rekord Polski w długości skoku, który od 2 lutego 2020 roku wynosi 128 metrów. 

Sobotnie zmagania nie szły po myśli Kingi Rajdy. Polka, doskonale spisująca się w skokach treningowych i kwalifikachach zajęła “tylko”25 miejsce. Jak się okazało, niedziela przeszła do historii polskich skoków narciarskich.

Młoda Polka kwalifikacje przed niedzielnymi zmaganiami w Oberstdorfie ukończyła na 14 pozycji. Pierwsza seria zaskoczyła wszystkich fanów skoków w naszym kraju. Kinga Rajda świetnie wyszła z progu i wylądowała na 128 metrze, prowadząc przez bardzo długi okres czasu. Ten skok był też najdłuższym w histori kobiecych skoków narciarskich w Polsce podczas oficjalnych zawodów. Szóste miejsce po pierwszej części rywalizacji zapowiadało rekordowy i historyczny wynik. Prowadziła po skoku na odległość 127,5 metra z obniżonego rozbiegu Austriaczka Chiara Hoelzl, z dość dużą przewaga nad Norweżką Maren Lundby (122,5 metra) oraz reprezentantką gospodarzy Juliane Seyfarth (123 metry).

Dwa równe skoki Kingi rajdy i rekordowy wynik

Podopieczna Łukasza Kruczka nie zamierzała spaść w klasyfikacji generalnej zawodów. Ba, gdyby nieco lepiej wylądowała w drugiej części rywalizacji awansowała by na 5 miejsce, wyprzedzając Seyfarth. Skok na 127 metr dał Kindze rewelacyjne 6 miejsce, najlepsze w historii kobiecych skoków narciarskich w Polsce. Patrząc na postęp, jaki wykonuje Polka z konkursu na konkurs, już możemy zacierać ręce na kolejne zawody. Wygrała nieznacznie Austriaczka Hoelzl, wyprzedzając Norweżkę Maren Lundby. Na trzecie miejsce awansowała rodaczka triumfatorki Marita Kramer. Warto zaznaczyć, że do konkursu zakwalifikowała się Anna Twardosz, zajmując 38 miejsce. Joanna Szwab odpadła w kwalifikacjach.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet na pierwsze miejsce awansowała Chiara Hoelzl, wyprzedzając Norweżkę Lundby tylko o 15 punktów. Kinga Rajda awansowała już na 22 pozycję. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polki wyprzedziły Francuzki i awansowały na ósmą pozycję. Prowadzą Austriaczki, przed Japonkami i Norweżkami.

fot. PZN