Ratownicy GOPR-u uratowali troje turystów (ZDJĘCIA)

Zima zaatakowała na całego, szczególnie na terenie Podhala. Warunki turystyczne w górach uległy znacznemu pogorszeniu, o czym przekonało się trzech młodych turystów. We wtorek 4 lutego w godzinach wieczornych ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR udzielili pomocy w rejonie doliny Kamienicy. 

Wyprawa ratunkowa ratowników z Grupy POdhalańskiej GOPR miała na celu pomoc trójce młodych młodych turystów. We wtorek 4 lutego z powodu złych warunków turystycznych utknęli w dolinie Kamienicy. – Z uwagi na trudne warunki w górach, a więc silny wiatr, opady śniegu, ograniczona widoczność jedna osoba zasłabła i jest lekko wychłodzona, natomiast dwie są zmęczone. Utrudniony kontakt telefoniczny powoduje, że nie możliwa jest precyzyjna lokalizacja – czytamy na facebookowym profilu GP GOPR.

Na szczęście sprawna akcja zakończyła się pozytywnie. W rejon działań wysłano cztery zespoły ratownicze GOPR wraz ze sprzętem specjalistycznym. Około godziny 19 jeden z zespołów zauważył troje turystów. Byli oni w pobliżu przełęczy Borek. Po wstępnej ocenie turystów i ogrzaniu następuje ewakuacja do przełęczy Przysłop, gdzie czeka karetka pogotowia i transport prywatny. Akcja zakończyła się się po godzinie 22 – informuje Grupa Podhalańska GOPR.

W górach warunki pogodowe, szczególnie w zimie szybko się zmieniają. Opady śniegu zmniejszają widoczność, a niska temperatura może doprowadzić do wyziębienia organizmu. Dlatego apelujemy o sprawdzanie prognoz pogody oraz aktualnej sytuacji w górach. Można to zrobić za pośrednictwem stron internetowych GOPR oraz TOPR. Warto także podkreślić, że ratownicy są w stałej gotowości, jednak każde nieprzemyślane wyjście w góry jest także narażeniem ich zdrowia lub życia.

fot. GP GOPR