Nie żyje Romuald Lipko. Miał 70 lat.

Smutne informacje dobiegły do nas ze świata muzyki. Nie żyje Romuald Lipko, założyciel oraz wieloletni muzyk Budki Suflera, znakomity muzyk oraz kompozytor, a także autor tekstów. Odszedł w wieku 70 lat po długiej walce z chorobą nowotworową. 

Informację o śmierci Romualda Lipko podała oficjalna strona Budki Suflera. – Romuald Lipko nie żyje. Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w, współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera – czytamy.

Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Przygodę z Budką Suflera rozpoczął na początku lat 70′, będąc basistą oraz kompozytorem. Od 1978 do 1984 roku był liderem zespołu. Jego największy komercyjny sukces to płyta “Nic nie boli tak jak życie” wydana 1997 roku. Warto podkreślić, iż sprzedała się w milionowym nakładzie.

Dziesiątki największych polskich przebojów napisane przez Romualda Lipko

Pisał piosenki dla największych polskich gwiazd muzyki takich jak Anna Jantar (Nic nie może wiecznie trwaćDo żony wróćUkład z życiem), Urszula (Dmuchawce latawce wiatrMalinowy królZa twoje zdrowie mała), Irena Jarocka (To za małoNie odchodź jeszczeLato dzikich róż), Zdzisława Sośnicka (Aleja gwiazdW kolorze krwiSerce pali się razPowiedz mi panieBędzie co ma być), Izabela Trojanowska (Jestem twoim grzechemWszystko czego dziś chcęNic za nic), Barbara Sikorska (CDNMniejsze złoGramatyka miłościZakochajmy się jak dzieci), Irena Santor (Jak fart, to fartJeszcze kochasz mnie), Maryla Rodowicz (Tak nam słodko, tak nam gorzko), a także Eleni (Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz). Te piosenki będą niezapomniane jeszcze przez wiele pokoleń. Po Romualdzie Lipko pozostało wielkie dziedzistwo muzyczne oraz kulturalne. Z pewnością już dawno wpisał się wielkimi literami w historię polskiej muzyki.

W 2015 roku po odejściu z Budki Suflera Krzysztofa Cugowskiego założył Romuald Lipko Band. W składzie zespołu była Izabela Trojanowska, Krzytof Wilk oraz Felicjan Andrzejczak. Muzyk zainwestował również w przemysł alkoholowy, wprowadzając na rynek wódkę  Jolka, Jolka pamiętasz.

Choroba nowotworowa

Niestety w 2019 roku oficjalna strona Budki Suflera podała informację o chorobie nowotworowej, z jaką zmagał się Romuald Lipko. Niestety walkę przegrał i zmarł w czwartek 6 lutego tuż przez północą. Miał 70 lat…

fot. Facebook Budka Suflera