Nowa Huta najlepszą dzielnicą w Europie

Krakowska Nowa Huta została wyróżniona przez brytyjski dziennik “The Guardian” w zestawieniu 10 najlepszych dzielnic w Europie. To wielkie wyróżnienie prestiżowego brytyjskiego dziennika potwierdzające, że będąc w Krakowie trzeba odwiedzić Nową Hutę. 

Brytyjscy dziennikarze tym razem ominęli centra i rynki miast. Przemierzyli stary kontynent wzdłuż i wszerz, przygotowując zestawienie 10 najlepszych dzielnic miast w Europie. Nowa Huta otwiera ranking, co jest wielkim i prestiżowym wyróżnieniem. Szczególnie dlatego, że brytyjski centrolewicowy dziennik “The Guardian” działa od 1821 roku i wydawany w 400 tysiącach egzemparzy jest jednym z najpopularniejszych wydawnictw na świecie.

Autorzy podkreślają, że tylko 20-minutowa podróż tramwajem z centrum królewskiego Krakowa prowadzi nas do pięknej Nowej Huty. Dziennikarzy zachwyca “robotniczy raj” oraz kompozycja zabudowy, zieleń czy spokój. W tej krakowskiej dzielnicy nie ma tłumu turystów, ale na odwiedzających czekają obsadzone zielonymi drzewami alejki. To stwarza niepowtarzalna atmosferę Nowej Huty.

Dla dziennikarza Martina Charleswortha krakowska Nowa Huta jest “mistrzowską klasa socjalizmu”. – Muzeum Nowej Huty w monumentalnym dawnym teatrze dokumentuje krótką, pełną akcji historię tego regionu – czytamy w The Guardian. Dodaje także, że muzeum mieszczące się w budynku dawnego kina “Światowid” pokazuje historię dzielnicy od jej powstania aż do upadku komunizmu. Tego nie było w radzieckim planie, ale dzięki za parki i niedrogie mieszkania! – podsumowuje brytyjski dziennikarz. 

Warto dodać, że w zestawieniu tuż za Nową Hutą znalazła się dzielnica Wrocławia – Śródmieście.