Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu – termomodernizacja z wykorzystaniem technologii OZE

Dzięki funduszom europejskim możliwe było wykonanie kompleksowej termomodernizacji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu z wykorzystaniem technologii OZE. Zastosowanym podczas remontu rozwiązaniom przyglądała się Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

W przeszłości duże i stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w placówce oraz brak możliwości jej uzupełniania energią ze źródeł odnawialnych spowodowały wysokie koszty funkcjonowania szpitala. Jeszcze w 2007 roku zlecony został audyt energetyczny, a także badania termograficzne, które potwierdziły przypuszczenia o nienajlepszym stanie budynku. Zły stan techniczny stwierdzono w przypadku ścian osłonowych, stolarki okiennej i drzwiowej, stropodachów budynku szpitala. Nieracjonalne i nieekologiczne kazały się również rozwiązania wykorzystywanie w systemie wentylacyjno – klimatyzacyjnym.

– Dzięki termomodernizacji poprawił się komfort osób pracujących w szpitalu oraz przebywających na leczeniu pacjentów. Lepszy jest stan powietrza atmosferycznego, zmniejszyło się zużycie tradycyjnej energii, przy jednoczesnym większym udziale instalacji OZE w budynku szpitala – podkreśliła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Dzięki współpracy Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie wykonano nie tylko termomodernizację obiektu, ale także zbudowano instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy o 525 kW. Usprawniono klimatyzację i wprowadzono pomiar chłodnej i ciepłej wody, co w znaczący sposób zmniejszyło koszty eksploatacji.

Uroczyste podsumowanie prac wykonanych w obiekcie zbiegło się w czasie z obchodami Światowego Dnia Chorych.

Inwestycja w liczbach

Całkowity koszt zadania – 17 315 703,91 zł

Wartość dofinansowania – 3 930 089,69 zł

Galeria zdjęć z wydarzenia

źródło: malopolska.pl