Koronawirus w krakowskim szpitalu

Niestety wirus z Chin zawitał do stolicy Małopolski. COVID-19 potwierdzono dzisiaj rano u jednego z pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego.

W województwie małopolskim już kilkukrotnie badano osoby pod kątem zarażenia koronawirusem. Jednak do tej pory wszystkie przypadki zostały wykluczone.

Przypadek zarażenia koronawirusem w Krakowie potwierdza dyrektor szpitala Żeromskiego.

Zasady profilaktyczne

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byliśmy w regionie, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowaliśmy u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Każde odstępstwo od tej zasady wymaga wypracowania i zastosowania ponadstandardowych, dodatkowych działań ze strony właściwych służb.

Przypominamy: przychodnia nie jest miejscem, do którego powinniśmy się udawać, gdy będziemy u siebie podejrzewać zakażenie koronawirusem. Wypracowana i zalecana ścieżka postępowania jest najprostsza i najefektywniejsza. Przede wszystkim zaś ma na celu ochronić w takiej sytuacji nie tylko chorego, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia.

Pamiętać należy także o podstawowych zasadach. Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Aby zapobiec zakażeniu należy często myć ręce, używać mydła i wody. Kiedy ktoś kaszle lub kicha, należy zakryć swoje usta i nos i zachować co najmniej 1 metr odległości od tych osób.

Telefoniczna Informacja Pacjenta

W związku z zagrożeniem jakim jest koronawirus dostępna jest Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800190590. Pod tym numerem przez całą dobę można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zarażenia wirusem.