Kamil Stoch wygrywa w Lillehammer i prowadzi w turnieju RAW Air!!!

To był wielki konkurs w wykonaniu Kamila Stocha. Polak udowodnił, że wczorajszy występ był delikatnym wypadkiem przy pracy i pokazał, że jest teraz w wielkiej formie. Skoki na odległość 131,5 oraz 139,5 metra pozwoliły naszemu trzykrotnemu złotemu medaliście olimpijskiemu wygrać po raz 36 w karierze. Dodatkowo polski skoczek objął prowadzenie w klasyfikacji turnieju RAW Air. Ósma pozycję zajął Dawid Kubacki, a punkty zdobyli jeszcze Piotr Żyła i Maciej Kot. 

Po wczorajszych zawodach w szeregach naszej kadry panowała sportowa złość. Wyniki wypatrzyła w dużej mierze pogoda, która uniemożliwiła równą walkę o zwycięstwo. Dziś miało być podobnie, ale tym razem szczęście uśmiechnęło się do Kamila Stocha. O ile w pierwszej części zawodów nie miał dobrych warunków, o tyle podczas drugiej próby był nie tylko dobry wiatr, ale także przede wszystkim świetny skok.

Pierwsza seria to popis w wykonani Słoweńca Timiego Zajca, który prowadził zdecydowanie locie na 139 metr. Drugie miejsce dość niespodziewanie zajmował Dawid Kubacki, uzyskując w niekorzystnych warunkach 134,5 metra. Na trzecim miejscu był Kamil Stoch (131,5 metra), ale jego strata do prowadzącego Słoweńca wynosiła aż 8,7 punktu. Do finałowej serii awansowali także Piotr Żyła, który skoczył 129 metrów i dawało to popularnemu “Wiewiórowi” 11 pozycję, a także Maciej Kot. Skoczek z Zakopanego uzyskał 122 metry (26 pozycja). Niestety do drugiej części zawodów nie awansowali Jakub Wolny oraz Paweł Wąsek.

Znakomity lot Kamila Stocha

Druga część zmagań miała dwóch bohaterów. Oczywiście największym był Kamil Stoch, który pofrunął na odległość 139,5 metra i zdecydowanie zwyciężył. Drugi to Ziga Jelar, który z dziewiątej pozycji awansował na drugi stopień podium skacząc 137 metrów. Na trzecim miejscu zmagań ukończył jego rodak Timi Zajc. Słoweniec uzyskał tylko 130,5 metra i nie utrzymał prowadzenia. Słabiej skoczył także Dawid Kubacki. Mimo odległości 131,5 metra spadł na ósmą lokatę z powodu bardzo silnego wiatru pod narty i odjętych punktów. Swoje miejsca stracili także Piotr Żyła oraz Maciej Kot. Szczególnie ten pierwszy miał pecha, trafiając na fatalne warunki i spadając aż na 26 lokatę. Dwa miejsca niżej uplasował się Kot.

Kamil Stoch prowadzi w RAW Air

W klasyfikacji turnieju RAW Air na prowadzeniu znajduje się Kamil Stoch, wyprzedzając o 0,7 punktu Niemca Stephana Leyhe oraz o 9,7 punktu Słoweńca Zige Jelara. Kolejni skoczkowie tracą już o wiele więcej, a co najważniejsze w tym gronie są lotnicy. Dawid Kubacki plasuje się na 17 pozycji, dwie pozycje niżej jest Piotr Żyła. 28 jest Maciej Kot.

W klasyfikacji Pucharu Świata zaszły istotne dla nas zmiany. Na czwarta pozycję spadł Dawid Kubacki, mając 9 punktów straty do Ryoyu Kobayashiego. Na prowadzeniu znajduje się Stefan Kraft, mający 140 punktów przewagi nad Niemcem Karlem Geigerem. Tylko kataklizm może mu zabrać Kryształową Kulę. Kamil Stoch umocnił się na piątej pozycji, natomiast Piotr Żyła spadł na 11 miejsce. W Pucharze narodów nie zaszły istotne zmiany. Na prowadzeniu są Niemcy, wyprzedzając o ponad 150 punktów Austriaków. Na trzecim miejscu dość pewnie są Norwegowie, wyprzedzając Polaków o 350 punktów.