Do Krakowa dotarły 22 respiratory dla małopolskich pacjentów

22 respiratory Trilogy EVO firmy Philips/Respironics wraz z akcesoriami trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To kolejna dostawa sprzętu ratującego życie realizowana w ramach Pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Zakup, wartych 1,7 mln zł urządzeń został dofinansowany ze środków unijnych.

– Respirator, to sprzęt pomagający w tym co najważniejsze dla naszego życia – w oddychaniu. Stąd tak ważne jest, aby nie zabrakło ich dla tych chorych, którzy aby żyć, muszą walczyć o każdy oddech. Dziś, to podstawowe urządzenie do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych koronawirusem. Dzięki środkom unijnym liczba tych bezcennych urządzeń zwiększyła się o kolejne 22 sztuki – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Respiratory będą służyły pacjentom leczonym w Szpitalu Uniwersyteckim.

– Respirator, to urządzenie medyczne wspomagające lub zastępujące mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Jest niezbędny do ratowania życia ludzkiego w walce z koronawirusem i nieustannej walce o zdrowie – dodał Marcin Jędrychowski dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Natomiast jutro do Szpitala MSWiA w Krakowie trafi 10000 jednorazowych maseczek medycznych. To dopiero początek zakupów, realizowanych za 114 mln zł w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Istotna pomoc dla szpitali

W projekcie, którego celem jest doposażenie małopolskiej służby zdrowia w sprzęt pomagający w walce z koronawirudem bierze udział obecnie 45 szpitali i jednostek zdrowia z Małopolski, które otrzymają sprzęt i wyroby medyczne niezbędne do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa. Są to respiratory, namioty segregacyjne, testy do wykonywania badań w kierunku SARS-COV-2, sprzęt do dezynfekcji, wyroby medyczne jednorazowego użytku, a także karetki.

Podział środków w ramach pakietu:

– 31 mln zł dla Krakowskiego Pogotowia ratunkowego na zakup 50 karetek, z których 30 trafi do małopolskich szpitali. Pierwsze dwie przylecą do Krakowa już w połowie maja i wozić będą chorych w Szpitalu im. S. Żeromskiego oraz Szpitalu Uniwersyteckim,

– 22 mln zł z przeznaczeniem na zakup potrzebnego sprzętu do walki z koronawirusem zasili konta 18 szpitali wojewódzkich,

– 18 mln zł trafi do szpitali powiatowych, które w równym stopniu co wojewódzkie zmagają się nie tylko z pandemią, ale także z codzienną pomocą osobom dotkniętym innymi schorzeniami,

– 5 mln zł otrzyma Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej,

– 2,9 mln zł zasili konto Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,

– 27,8 mln zł przeznaczono dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Na zlecenie Województwa oprócz zakupu sprzętu na własne potrzeby, zaopatruje także szpitale wojewódzkie i powiatowe.

Coraz więcej sprzętu w Szpitalu Uniwersyteckim

W ramach projektu Szpital Uniwersytecki w Krakowie kupi sprzęt medyczny o wartości ponad 10 mln zł. Między innymi będzie to ponad 130 kardiomonitorów, centralny system monitorowania dla kardiomonitorów wraz z infrastrukturą sieciową. Zakupionych zostanie 40 respiratorów do wentylacji NIV z akcesoriami, rozbudowę systemu zdalnej diagnostyki echokardiograficznej, aparaty do tlenoterapii wysokoprzepływowej z wyposażeniem, 35 kompletów hełmów do wentylacji nieinwazyjnej, 4 oksymetry tkankowe czy głowice kardiologiczne.

Przypomnijmy pierwsza partia ze specjalistycznymi fartuchami, rękawicami, maskami, przyłbicami, czepkami i kombinezonami dotarła już do Krakowa. Wartość transportu to blisko 2, 7 mln zł. W połowie maja planowany jest odbiór pierwszych dwóch nowych karetek. Szpitale sukcesywnie będą realizować dostawy sprzętu, wyposażenia oraz środków ochrony.

Urząd Marszalkowski Województwa Małopolskiego