MOCAK

MOCAK ponownie czynny!

Nawet nie ma sensu pytać, czego podczas kwarantanny, brakowało Wam najbardziej. Zapewne WSZYSTKIEGO! Nawet jeśli udało się zgromadzić zapasy makaronu i papieru toaletowego, to przecież nie z samych podstawowych potrzeb składa się człowiek, a do galerii chodzi nie tylko handlowych. Można więc chyba mówić o względnym powrocie do normalności, bo swoje drzwi otwierają również te ze sztuką. Krakowski MOCAK zrobił to właśnie we wtorek 13 maja, a na tą specjalną okazję przygotował aż cztery wystawy!

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury w naszym mieście. Miłośnicy sztuki z pewnością odczuli jego nieobecność podczas kwarantanny, dlatego powinien ucieszyć ich fakt, że od wtorku MOCAK znów jest czynny i czeka na nich z czterema nowymi wystawami.

Roman Ingarden – Filozof i Fotograf

W ramach tej wystawy, zobaczymy aż 150 prac artysty. Dużo? Nie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Archiwum MOCAK-u znajduje się ich pięć tysięcy. Z tego ogromu fotografii, wybrano te, które prezentowałyby cały zakres tematów poruszanych przez filozofa. Na wystawie znajdziemy więc autoportrety, portrety, przyrodę, martwą naturę i architekturę.

Papież

Motywem przewodnim tej wystawy, jest postać Jana Pawła II. Swoje artystyczne wypowiedzi, na jego temat zaprezentują: Rafał Bujnowski, Hubert Czerepok, Edward Dwurnik, Mounir Fatmi, Peter Fuss, Volker Hildebrandt, Marcin Maciejowski, Wojciech Plewiński, Mateusz Sarzyński, The Krasnals, Piotr Uklański.

Dialog z Przestrzenią

Czternastu różnych artystów, zaprezentuje po jednej instalacji. W tego typu dziełach, najważniejsza jest relacja z wnętrzem. Wszyscy otrzymali neutralną przestrzeń i przekształcili ją wg własnego pomysłu. Przykładowo, Tomasz Bajer, odtworzył wnętrze celi muzułmanina z więzienia Guantanamo, Matas Janušonis zrównał ścianę z podłogą, a  Jarosław Kozłowski wykorzystał ściany niczym kartki książki.

Współczesne Modele realizmu

Punktem wyjścia są obrazy realistyczne, wiernie odwzorowujące rzeczywistość. Stanowią one podstawę, na którą artyści nakładają własną wizję świata. Czasem łagodzą zastany obraz, czasami go brutalizują. Wg zapowiedzi kuratora, prezentowane na wystawie prace, mówią w języku realistycznym o wszystkim co obecnie ważne.

Dodatkowo, MOCAK zdecydował przedłużyć wystawy, które zostały przerwane przez epidemię. „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma”, Guido Casaretto „Duchy materii” i Mikołaj Smoczyński „Ekspozycja prywatna”, nadal czekają na zwiedzających.
O wystawach Kolekcji Stanisław Dróżdż „Pojęciokształty” i Krystian Lupa „Live Factory 2: Warhol by Lupa”, przypominać chyba nie trzeba.

Jeśli komuś jeszcze mało, to MOCAK, ma dodatkową niespodziankę. Od 12 do 17 maja, każdy zwiedzający, otrzyma którąś z publikacji Muzeum. Wystarczy, przy zakupie biletu, odpowiedzieć na pytanie: W którym roku odbyło się oficjalne otwarcie MOCAK-u?

Wybierając się na wystawy, pamiętajcie, że jeszcze nie wróciliśmy całkowicie do normalności Muzeum jest otwarte, ale obowiązują nowe zasady zwiedzania. Ograniczona liczba gości, obowiązkowe maseczki i rękawiczki, do kasy podchodzimy pojedynczo, a na terenie wystaw zachowujemy dystans między sobą. Pełen regulamin, dostępny na stronie Muzeum.

Magdalena Krakowiak