"Krótszy czas przejazdu, łatwiejsze znajdowanie miejsc parkingowych i poprawa bezpieczeństwa na drogach w mieście – to korzyści spodziewane w efekcie wdrożenia w Tarnowie Inteligentnego Systemu Transportu" - zapowiadają tamtejsi urzędnicy. I dodają, że trwające od ponad roku prace nad uruchomieniem tego nowoczesnego rozwiązania są już na ukończeniu.

Ruchem w Tarnowie pokieruje inteligentny system

“Krótszy czas przejazdu, łatwiejsze znajdowanie miejsc parkingowych i poprawa bezpieczeństwa na drogach w mieście – to korzyści spodziewane w efekcie wdrożenia w Tarnowie Inteligentnego Systemu Transportu” – zapowiadają tamtejsi urzędnicy. I dodają, że trwające od ponad roku prace nad uruchomieniem tego nowoczesnego rozwiązania są już na ukończeniu.

Jak wyjaśniają przedstawiciele tarnowskiego magistratu, ITS to innowacyjne systemy komunikacyjne wprowadzane w miastach, by upłynnić ruch, zmniejszyć poziom hałasu i emisję spalin. Zdaniem specjalistów zapewniają nie tylko łatwiejsze korzystanie z komunikacji miejskiej i indywidualnych pojazdów, ale sprawiają, że życie w mieście staje się bardziej komfortowe, bezpieczniejsze i tańsze.

– Wartość systemu planowanego do uruchomienia w Tarnowie to około 18 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – podają.

Aby to było możliwe, trzeba wybudować 18 kilometrów łączy telekomunikacyjnych i spiąć je z już istniejącymi w 30-kilometrową sieć, która połączyła aż 100 punktów i blisko 400 urządzeń. Należało również rozbudować serwerownię, bo cały system opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach informatycznych i elektronicznych.

Jak podkreślają tarnowscy urzędnicy, by uruchomić system monitoringu, w mieście konieczna jest modernizacja 27 skrzyżowań i dwóch przejść dla pieszych. Wraz z 53 elektronicznymi tablicami przystankowymi oraz dwoma budowanymi właśnie węzłami przesiadkowymi zostaną połączone z Centrum Sterowania Ruchem. Gromadzone tam informacje będą trafiały do kierowców i pasażerów.

– Dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do Tarnowa, bardzo ważne będą tzw. tablice zmiennej treści, które zostaną zamontowane na trzech wlotach do miasta. Ich zadanie to wyświetlanie najszybszych tras przejazdu, a także informacji o utrudnieniach w ruchu, objazdach lub zakazach – mówi Artur Michałek dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. – Z kolei trzy stacje meteo pokażą operatorom miejsca, w których konieczna jest natychmiastowa interwencja służb utrzymania miasta, na przykład z powodu oblodzenia. Będą one także mierzyły zanieczyszczenie powietrza oraz siłę wiatru. Te informacje, jako ostrzeżenia, pojawią się na tablicach, na stronie internetowej i w aplikacji na telefony komórkowe.

System informacji parkingowej oznacza opomiarowanie 600 miejsc postojowych na 22 tarnowskich parkingach. Informacje o tym które są wolne, a które zajęte będą podawane na portalu internetowym i w aplikacji na telefony komórkowe – pozwoli ona wyznaczyć najkrótszą trasę do wybranego wolnego miejsca na parkingu. Takie dane pojawią się też na 10 tablicach, które zostaną zamontowane w różnych punktach miasta.

ITS będzie współpracował z działającym już Systemem Dynamicznej Informacji Przystankowej. To pozwoli kontrolować czas przejazdu miejskich autobusów – te, które będą miały opóźnienia, dostaną zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach.

– Także kierowcy poruszający się głównymi ulicami w mieście, przejadą nimi szybciej. Centralny System Sterowania Ruchem będzie oceniał natężenie ruchu na opomiarowanych skrzyżowaniach, by wydłużyć lub skrócić kolejne fazy sygnalizacji. „Zielone fale” obejmą ciągi ulic: Mickiewicza – al. Solidarności – Szujskiego – Mościckiego, Słoneczna – Sitki – Słowackiego – al. Jana Pawła II – Lwowska wschód i Krakowska – czytamy w komunikacie tarnowskiego magistratu.

Zobacz także