Jakie właściwości mają przyprawy i zioła z Brata – stosowane w kuchni i nie tylko???

Przyprawy i zioła wykorzystywane w kuchni, takie jak gałka muszkatołowa, cynamon, kurkuma, kmin rzymskie, imbir, czosnek, bazylia, tymianek i rozmaryn, charakteryzują się specyficznym, wyjątkowym aromatem i podkreślają smak potraw. Niemniej zawarte w nich naturalne związki roślinne nadają poszczególnym gatunkom przypraw i ziół także właściwości lecznicze, o czym niżej.

Przyprawy i zioła stosowane w kuchni wpływają na zachodzące w organizmie procesy biochemiczne. Wiele przypraw jest wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Właściwości lecznicze przypraw wynikają w dużej mierze z zawartości olejków eterycznych, garbników i soli mineralnych. Powodują one intensywne wydzielanie soków trawiennych oraz pobudzenie układu pokarmowego do pracy.

Można je dodawać do bardzo różnych potraw, nie wiedząc nawet, jak wiele korzyści zdrowotnych mogą nam zapewnić. Często wskazuje się na lecznicze właściwości ziół, które nawet wykazują naturalne właściwości przeciwnowotworowe. Zioła i przyprawy ziołowe charakteryzują się silnym aromatem, głównie dzięki obecności organicznych związków chemicznych, jakimi są terpeny. Substancje te są także bardzo cenione w kosmetyce i naturalnej pielęgnacji urody. Ze względu na naturalne właściwości zdrowotne warto włączyć zioła do codziennej diety i zacząć korzystać w możliwie szerokim zakresie. Dzięki nim można znaleźć odpowiednie dla siebie składniki diety, a także skutecznie działające surowce do domowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Niewątpliwie warto zacząć regularnie korzystać z powszechnie dostępnych i tanich darów, jakie daje nam wszystkim matka natura.

Istotna funkcja i znaczenie przypraw

Jedną z funkcji odżywiania jest zaspokojenie potrzeb organizmu na podstawowe składniki odżywcze takie jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Jednak to, co spożywamy, może mieć o wiele więcej do zaoferowania niż podstawowe funkcje odżywcze. Przede wszystkim przyprawy to składniki naszej diety, które nie wnoszą do niej istotnych ilości białek, tłuszczów, węglowodanów ani kalorii. Jednak wykorzystywane są od setek lat zarówno w kuchni, podnosząc walory smakowe potraw, ale także jako naturalne składniki domowej apteczki. Przyprawy posiadają w sobie substancje, o bardzo szerokim prozdrowotnym działaniu, substancje te to tzw. fito związki. W zależności od rodzaju fito związku mamy do czynienia z innym oddziaływaniem na nasz organizm, między innymi wzmacniają nasz układ odpornościowy, wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, ale także wpływają na układ hormonalny.

Indie ważnym ośrodkiem zielarskim

Ważnym ośrodkiem zielarskim były Indie, gdzie wiedza medyczna była także na wysokim poziomie. To Indiom zawdzięczamy dużą liczbę przypraw i produktów leczniczych: kminek, pieprz, kardamon, goździki i imbir. Wiedza o ziołach była wyjątkowo silnie związana z wierzeniami i obrzędami religijnymi, a źródłem wiadomości z tej dziedziny są święte księgi Wedy. Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, sprzed ponad 5000 tysięcy lat. Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej wykorzystujących też chirurgię. W czasach trwającego prawie tysiąc lat średniowiecza dwa impulsy przyczyniły się do decydującego postępu w sztuce doprawiania potraw i ziołolecznictwie.

Pierwsza inicjatywa wyszła z klasztorów. Benedykt z Nursii, słynny ze swego zawołania ORA ET LABORA (módl się i pracuj), ustanowił klasztorne ogrodnictwo. Drugi ważny impuls pochodził od Karola Wielkiego. W jego słynnym zarządzeniu (kapitularzu o włościach) CAPITULARE DE VILLIS, odnoszącym się do majątków ziemskich – ze wskazówkami, co powinno się uprawiać w ogrodach – obok roślin ozdobnych i warzyw znalazło się prawie 50 gatunków ziół leczniczych i przypraw. Przyprawy były powodem wielu wypraw na odległe kontynenty, były one również przedmiotem handlu wymiennego. Właśnie odkrycie Ameryki (1492 r.) wyznacza początek czasów nowożytnych. Wielki rozwój fitoterapii (ziołolecznictwa) nastąpił w XIX wieku, kiedy Serturner wyizolował z opium morfinę. Dobre czasy dla leków roślinnych trwały do lat trzydziestych XX wieku. W 1935 roku Gerhard Domagk zsyntetyzował sulfonamidy. Rozpoczęła się era antybiotyków. W kuchni przyprawy pełnią wiele ważnych zadań: polepszają smak, aromat i barwę potraw oraz przedłużają ich świeżość. Wpływają także na wiele procesów biochemicznych zachodzących w organizmie! Nie bez znaczenia jest odpowiednia ich kompozycja i proporcja stosowanych dodatków.

Dlatego warto sięgać po zioła i przyprawy tylko NATURALNE.

Misja firmy BRAT.PL

Zdrowie to podstawa szczęścia i radości, a my pragniemy zapewnić to wszystkim naszym klientom.

NATURALNE PRODUKTY NAJLEPSZEJ JAKOŚCI DLA CIEBIE I CAŁEJ TWOJEJ
RODZINY

Zapraszamy na zakupy online na Brat.pl. Życzymy dużo Miłości i Zdrowia dla Was Kochani Klienci.

Zobacz także