Cracovia Lech

29 kolejka PKO Ekstraklasy: Cracovia i Lech z trzema punktami

We wtorek 9 czerwca odbyły się cztery mecze w 29 kolejce rozgrywek PKO Ekstraklasy. Zwycięstwo odniosła drużyna Cracovii, która pokonała na wyjeździe ekipę Lechii Gdańsk 3:1. W hicie kolejki Lech Poznań zdemolował na swoim boisku Pogoń Szczecin. Pozostałe dwa spotkania zakończyły się remisem.

Wtorkowe spotkania były bardzo istotne z punktu widzenia dwóch krakowskich klubów. Cracovia walczyła o przerwanie fatalnej passy sześciu porażek z rzędu oraz utrzymanie się w grupie mistrzowskiej. Natomiast dla sąsiadki zza miedzy istotny był mecz Korony Kielce, która mogła zepchnąć Białą Gwiazdę na miejsce spadkowe. W obu spotkaniach padły korzystne wyniki.

Cracovia przerwała fatalną passę i zagra w grupie mistrzowskiej

Starcie Cracovii z Lechią Gdańsk było pojedynkiem nie tylko o grupę mistrzowską, ale przede wszystkim walką o przerwanie fatalnej passy sześciu porażek z rzędu. Drużyna trenera Probierza rozpoczęła spotkanie  z jednym polskim zawodnikiem w pierwszym składzie. Warto podkreślić że tym piłkarzem był młodzieżowiec Kamil Pestka, który ze względu na regulamin Ekstraklasy musiał zagrać.

Spotkanie od początku zdominowali piłkarze z Krakowa, jednak prowadzenie zapewnił Krakowianom dopiero w 33 minucie meczu Pelle van Amersfoort, po doskonałym dośrodkowaniu Sergiu Hanki. Lechia wyrównała tuż po przerwie za sprawą Łukasza Zwolińskiego. Była to kolejna bramka po dobrej centrze, tym razem w wykonaniu Karola Fili.

Najbardziej kuriozalna sytuacja, która zarazem wpłynęła na wynik meczu miała miejsce w 51 minucie. Fatalne zachowanie obrońców ekipy z Gdańska zakończyło się samobójczym trafieniem Mario Maloki. Lechia próbowała za wszelka cenę zdobyć przynajmniej jedno oczko, ale trzy minuty przed końcem spotkania było już 1:3. Piłka na połowie gospodarzy padła łupem Lopesa, ten podał do Amersfoorta, który ustalił wynik spotkania.

Zwycięstwo zapewniło Cracovii grę w grupie mistrzowskiej oraz dużą szansę na podium po rundzie zasadniczej. Kolejnym rywalem ekipy z Krakowa będzie Wisła Płock.

Remis Korony, dominacja Lecha

W pozostałych spotkaniach cała Polska skupiła się na hitowym starciu Lecha Poznań z Pogonią Szczecin. Ekipa z Poznania okazła się dla piłkarzy z województwa zachodniopomorskiego bezlitosna. Pokonała rywali 4:0 po bramkach Jakuba Modera, Christiana Gytkjaera, Dani Ramireza oraz Jakuba Kamińskiego. Tym samym Lechici wskoczyli na trzecie miejsce w tabeli. Pogoń spadła na piątą pozycje.

Ważnym meczem dla Wisły Kraków była potyczka Zagłębia z Koroną. Dość niespodziewanie w 34 minucie spotkania po samobójczym trafieniu Lubomira Guldanaekipa z Kielc wyszła na prowadzenie. Piłkarze z Lubina nie odpuścili i w 78 minucie po trafieniu z rzutu karnego Damjana Bohara zapewnili sobie jedno oczko. Tym samym Kielczanie nie zdołali wyprzedzić w tabeli Białej Gwiazdy, tracąc do krakowskiej drużyny jeden punkt.

W starciu Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze padł natomiast bezbramkowy remis.