Starszy pan w nocy pomazał elewację Sukiennic hasłem wyborczym jednego z kandydatów na prezydenta. Teraz grozi mu pobyt w więzieniu.

Starszy pan zdewastował krakowskie Sukiennice

Starszy pan w nocy pomazał elewację Sukiennic hasłem wyborczym jednego z kandydatów na prezydenta. Teraz grozi mu pobyt w więzieniu.

Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście – Zachód nadzoruje śledztwo przeciwko Zdzisławowi S., podejrzanemu o przestępstwo z ustawy o ochronie zabytków i o opiece nad zabytkami.

– Jak ustalono, w dniu 10 czerwca 2020 roku pracownik ochrony Sukiennic zgłosił, iż około godziny 23:00 nieznany sprawca, dokonał uszkodzenia elewacji budynku Sukiennic poprzez naniesienie sprayem napisu o treści „Duda 2020”. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu – informują krakowscy śledczy.

Szybko potwierdzono tożsamość podejrzanego, którym okazał się 82-letni Zdzisław S.

– Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do przedstawionego zarzutu, złożył wyjaśnienia, w których tłumaczył swoje zachowanie. Pytany, dlaczego dokonał uszkodzenia elewacji Sukiennic, podejrzany wyjaśnił, iż działał celowo, aby wszyscy widzieli ten napis, stąd takie a nie inne miejsce – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Ponadto podejrzany przyznał się, że napis o tej samej treści naniósł także na elewacje innych dwóch kamienic.

– Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji raz w tygodniu oraz nakazu powstrzymywania się od aktów wandalizmu oraz zabezpieczenie majątkowe. W chwili obecnej trwają czynności ukierunkowane na ustalenie właścicieli uszkodzonych kamienic i wycena wartości szkody – dodają przedstawiciele prokuratury.

Za ten czyn grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.