Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo ws. podejrzenia znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Karykatura prezydenta nie obraziła Głowy Państwa

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo ws. podejrzenia znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Do Prokuratury Rejonowej w Krakowie –  Śródmieściu Zachód  zostały przekazane przez Komisariat Policji w Krakowie materiały dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa publicznego znieważenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Do tych zdarzeń doszło 21 czerwca w rejonie Rynku Głównego w Krakowie.

– W dniu 21 czerwca 2020r w Krakowie na Rynku Głównym odbywał się wiec wyborczy związany ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Około godziny 16:00 funkcjonariusze policji pełniący służbę przy zabezpieczeniu zgromadzenia, zauważyli w rejonie ulic Sławkowskiej i Szczepańskiej mężczyznę pchającego platformę, na której posadowiona była figura przedstawiająca podobiznę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z napisem o treści: „ma władza pełną misę, ja służę jej podpisem”. Mężczyznę, wylegitymowano, zaś figurę zatrzymano i w późniejszym czasie poddano oględzinom. Mężczyzna oświadczył funkcjonariuszom policji, iż platforma z figurą nie jest jego własnością a on jedynie ją pchał. Mężczyzna nie wskazał danych jej właściciela – opisują krakowscy śledczy.

Po analizie zebranych materiałów prokuratura uznała, że nie doszło do znieważenia Głowy Państwa.

„Niewątpliwie figura mająca obrazować postać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jak i treść umieszczonego napisu osadzone są w konwencji politycznej karykatury” – czytamy w komunikacie PO w Krakowie. I dalej: „W przedmiotowym przypadku nie sposób jednak przyjąć, iż przedstawienie urzędującego Prezydenta RP za pomocą figury jak i treść napisu miały obelżywy i  obraźliwy charakter. Uznać należy, iż były prześmiewczą formą wyrażenia poglądów przez jej twórcę i uczestników wiecu”.

Zobacz także
Zobacz także