muszyna

Poznaj Krainę Księcia Popradu. Muszyna

Witajcie w Krainie Księcia Popradu. Muszyna … od zawsze lekko zagubiona, od stulecia traktowana  jako starsza (wiekiem)  choć wcale niebrzydka,  siostra sławnej Krynicy. Jej dawni, a takich ma na pewno, wielbiciele, pewnie pamiętają brukowane uliczki, ogromne przejazdowe do podwórek bramy, parterowe przeważnie domy, skrzętnie uprawiane, nawet w odległych górach, pola, koszone i wypasane łąki, odgłos końskich kopyt na drogach.

Muszyna miasto ogrodów

Dziś zapraszamy do ogrodów. Nie ma już pól, w przydomowych ogródkach królują azalie i różaneczniki, cieszące się z ocieplenia klimatu. A miasteczko – stało się ogrodem. Wystarczy przejść most na Popradzie.  Ten udzielny i bywa, groźny, beskidzki książę przybywa do Polski ze Słowacji, gdzie wypływa z Tatr. Dość nieoczekiwanie przed pasmem Czergowa skręca na północ i przełomem w Górach Leluchowskich przypływa do Polski. Na niewielkim wzgórzu, naprzeciw ruin zamku  nad jego malowniczym  zakolem u stóp Suchej Góry, rozłożył się nie tylko piękny widok na miasteczko, ale także powstały niezwykłe ogrody. Ogrody zmysłów. Całe wzgórze obsadzono drzewami, krzewami, kwiatami. Możemy zobaczyć, usłyszeć, a także powąchać i posmakować wszystkiego, co kojarzy się nam ze słowem: ogród. Są maliny, poziomki, winorośl, jest lawenda, szemrzący potok, niecodzienne widoki, kawiarenka, staw z ptakami. Jest siłownia na świeżym powietrzu.  Przy dobrej pogodzie niezwykły widok na Tary. Schodząc schodkami w część południową spotkamy postaci muszyńskich legend i baśnie mieszkające i szepczące swe dawne opowieści  w starych, zrekonstruowanych domach wśród drzew.

A tuż nad brzegami Popradu rozłożyły się jeszcze dwa piękne ogrody. Nawiązujący do ogrodów francuskich,  symetryczny, uporządkowany i równiutki , z postaciami greckich muz na postumentach, oraz ogród magiczny. Magią są nie tylko złote rybki w stawie, ale także starannie przystrzyżone kwietniki, kompozycje traw i krzewów, fontanny. W osobnej części niewielkie woliery z przepięknymi ptakami z dalekich krain… i cisza, którą przełamuje tylko szumiący Poprad.

Chodźże na spacer

Aby zapoznać się z miejscowością Muszyna, jej osobliwościami, zabytkami, historią, niezwykłym pięknem, a także po prostu ciszą,  proszę przyjść  zgodnie z opisem, by spotkać przy wejściu muszyńską przewodniczkę – Babę z gór, po prostu. Opowie o wszystkim, o co Państwo zechcą spytać, o tym, co ten niecodzienny widok przedstawia, o dawnych mieszkańcach, zabytkach i osobliwościach przyrodniczych  tego urokliwego kresowego miasteczka… zapraszamy na www.spacerpomuszynie.pl
To ona sprawia, że staniecie się Odkrywcami Muszyny i poznacie Krainę Księcia Popradu. Jako preludium znajdź na facebook: Kraina Księcia Popradu.

Natomiast o biblijnych czasach opowiada jeszcze jeden ogród,  położony przy kościele św. Józefa, – przy wjeździe do miasteczka. Jeden z większych w kraju, pieczołowicie pielęgnowany. Z parkingiem, przewodnikiem na miejscu. Usłyszycie i zobaczycie Państwo historię Chrystusa od czasów biblijnych opowiedzianą przez przyrodę, rośliny, które znajdujemy na kartach Pisma Świętego.

O każdej porze roku, zawsze zapraszamy. Proszę poszukać Baby z gór na facebook. Opowie Wam o Muszynie, poprowadzi, zaproponuje nowe wycieczki i przedstawi swojego księcia z bajki: Księcia Popradu.