Budownictwo dostępne, innowacyjne technologie i projekty badawcze, projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, osobowość i najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu „Kraków bez barier” 2019.

“Kraków bez Barier” – poznaliśmy laureatów [ZDJĘCIA]

Budownictwo dostępne, innowacyjne technologie i projekty badawcze, projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, osobowość i najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu „Kraków bez barier” 2019.

– Konkurs „Kraków bez barier” od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm – wyjaśniają krakowscy urzędnicy.

Nagrodami i wyróżnieniami honorowane są zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Do tegorocznej edycji wpłynęło ponad pięćdziesiąt zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień:

Kategoria „Budownictwo dostępne” – podzielona na trzy obszary:
– w obszarze „obiekty użyteczności publicznej” zwycięzcą zostało Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce, a wyróżnienia otrzymali Klub Osiedlowy K2O na Osiedlu Wizjonerów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”,
– w obszarze „przestrzeń publiczna” zwyciężyło „Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów”, a wyróżnienie otrzymał ciąg ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej,
– w obszarze „obiekty i przestrzenie zabytkowe” nagrodzono Muzeum Książąt Czartoryskich.

W kategorii „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze” wyróżnienie otrzymało Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki za wprowadzenie technologii Nawigacja Głosowa Osób Zależnych NGOZ.

Kategoria „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami” została podzielona na dwa obszary:
– w obszarze „projekty społeczne” zwyciężyła kampania społeczna „#Mamy Wiele Do Powiedzenia”, a wyróżnieniami uhonorowani zostali „Klub rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych” i projekt „Zamigaj MEK – znak migowy dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie”,
– w obszarze „wydarzenia społeczne” przyznano dwie nagrody główne i dwa wyróżnienia; nagrodzono „Halloween Party 2019” oraz akcję „Lato w mieście. Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami”, wyróżnienia z kolei przyznano dla inicjatywy „Human Week – I Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego” oraz tłumaczenia na Polski Język Migowy hymnu Klubu Wisły Kraków przed meczem ekstraklasy.

W kategorii „Osobowość roku” zwycięzcą i tym samym zdobywcą statuetki Herkulesa został Paweł Kękuś – za twórczość literacką, działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz inspirowanie swoją postawą.

Natomiast tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (ostatnia z konkursowych kategorii) i statuetka „Hermesa” za najbardziej efektywne wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami powędrowały do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W tej kategorii wyróżnieniem uhonorowany został Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

źródło: UM Kraków/fot. Tomasz Cichocki