Pcim

Tutaj po prostu warto być (ZDJĘCIA

Gmina Pcim, w której skład wchodzą trzy miejscowości – Stróża, Trzebunia i Pcim – jest położona w powiecie myślenickim w Małopolsce. Wzbudzające zachwyt, górskie krajobrazy zawdzięcza swojemu położeniu w paśmie Beskidu Średniego, a fragmentarycznie również w Beskidzie Wyspowym.

Powierzchnia gminy wynosi 8905 ha, a liczba mieszkańców to obecnie około 11 000 osób. Pod względem komunikacyjnym gmina jest dogodnie usytuowana przy trasie międzynarodowej S7, zwanej popularnie Zakopianką. To, co z pewnością możemy uznać za największy atut Gminy Pcim to, oprócz korzystnego położenia, jeśli chodzi o komunikację, potencjał tkwiący w jej atrakcyjności przyrodniczej. Czynnik ten daje olbrzymie możliwości rozwoju w obszarze kulturalnym, eventowym, turystycznym, rekreacyjnym czy gospodarczym.

Do głównych zadań, aktualnie realizowanych, należą między innymi projekty: przebudowy obecnego skrzyżowania, przy zjeździe z Zakopianki, na sześciowlotowe rondo, oraz powstanie parku, z elementami wypoczynku i pomysłem stworzenia tężni solankowej. To, co wyróżnia dodatkowo Gminę Pcim, to regularna działalności w obszarze kultury, realizowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, ale także inne instytucje, których zadaniem jest kultywowanie tradycji i obyczajów Kultury Kliszczackiej – kultury charakterystycznej dla tego regionu; łączącej folklor zakopiański z krakowskim, a także kultury, z której Trzebunianie, Stróżanie i Pcimianie słyną w całym województwie. W gminie funkcjonuje także Uniwersytet Trzeciego Wieku, koordynowany przez GOKiS, dający możliwość rozwoju najstarszym mieszkańcom. Dla dobra lokalnej kultury działają także Koła Gospodyń Wiejskich, Teatr Nad Rabą czy Klub Seniora.

W dziedzinie sportu, Gmina także poszczycić się może wieloma sukcesami i powodami do dumy. Każda miejscowość bowiem posiada swój klub (Pcimianka, Wicher Stróża oraz LKS Trzebunia), a jeden z nich (Pcimianka) własną szkółkę piłkarską, która dzięki sprawnie prowadzonej polityce rozwoju, stała się w niedługim czasie jednym z najlepszych ośrodków kształcenia młodych piłkarzy w całym powiecie. Mieszkańcy gminy Pcim to także pasjonaci innych sportów, choćby siatkówki, mogący realizować się sportowo w Akademii Małego Sportowca. Ponadto

Gmina jako instytucja wspiera wiele przedsięwzięć mających na celu propagowanie rozwoju dzieci i młodzieży oraz zdrowego stylu życia, ale również działalności prośrodowiskowych. Jedną z akcji, powstałej z inicjatywy Urzędu Gminy, jest zachęcanie mieszkańców do informowania o lokalizacji tzw. dzikich wysypisk. Cykliczne posty w mediach społecznościowych, pod hasłem Mieszkańcu – #REAGUJ, przyniosły olbrzymi odzew wśród lokalnej społeczności, pomagając sukcesywnie w oczyszczaniu terenów z nielegalnie pozostawianych odpadów.

Z PCIMIA TRZEBA BYĆ DUMNYM

– Jestem dumnym wójtem – mogę powiedzieć, że swojej gminy. Bo choć nie pochodzę stąd, czuje się jej częścią, jako włodarz i – już wieloletni – mieszkaniec. To, że mogę pracować dla rozwoju Gminy Pcim jest dla mnie wielką nobilitacją, za którą jestem wdzięczny przede wszystkim mieszkańcom, bo to oni obdarzyli mnie zaufaniem, dzięki któremu sprawuję swój urząd – podsumowuje Wójt Gminy Pcim, Piotr Hajduk.

fot. Tomasz Szymański