Ortopeda – w przypadku jakich problemów może nam pomóc oraz którego ortopedę w Krakowie wybrać?

Kiedyś ortopeda kojarzył nam się głównie z walką z wadami postawy u najmłodszych. I chociaż oczywiście jest to jedna z jego kompetencji, warto zdawać sobie sprawę z tego, że całościowo jest ich znacznie więcej a sam ortopeda to lekarz o szerokiej wiedzy, do którego udamy się w naprawdę wielu przypadkach.

W praktyce ortopeda odpowiada za cały nasz układ ruchu, są to więc nie tylko kości, ale również mięśnie, więzadła czy stawy. Jeżeli mowa o układzie kostnym, to niemal całym interesuje się właśnie ortopeda – jedynym elementem, którym się nie zajmuje, jest czaszka.

Dodatkowo same problemy, z którymi udajemy się do ortopedy, są naprawdę zróżnicowane. Najpopularniejsze z nich to oczywiście te związane z wypadkami czy kontuzjami sportowymi, jak złamani czy zwichnięcia, jednak nie możemy zapominać, że w niektórych przypadkach to właśnie ortopeda zajmie się nami, jeżeli problemem są choroby genetyczne, zwyrodnienia, choroby metaboliczne, a nawet choroby nowotworowe. Oczywiście nie można zapomnieć też o problemach z wadami postawy, zwłaszcza u osób najmłodszych – w ich przypadku ortopeda również jest właściwym lekarzem.

ortopeda kraków

Ortopeda czy traumatolog?

Często okazuje się, że możemy zdecydować się albo na wizytę u ortopedy, albo na wizytę u ortopedy-traumatologa – którego powinniśmy wybrać? W wielu przypadkach taką informację otrzymamy od lekarza, który nas do niego skieruje lub od samych pracowników danej placówki, jeżeli udajemy się tam prywatnie, w pierwszej kolejności i bez skierowania oraz wcześniejszej konsultacji z innym lekarzem. Różnica jest następująca – możliwości leczenia ortopedy-traumatologa są znacznie szersze, może on bowiem wykorzystywać metody operacyjne. Sami również możemy określić, jeżeli tylko wystarczająco wiemy o naszej chorobie czy problemie zdrowotnym, czy wsparcie traumatologa będzie potrzebne, czy wystarczy nam specjalista o specjalizacji ortopedy.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u ortopedy?

Skręcenia, bóle stawów, złamania, obrzęki – to problemy, z którymi najczęściej udajemy się do ortopedy. W praktyce, jeżeli nasz problem dotyczy układu ruchu, to często okazuje się, że to właśnie ortopeda stanie na naszej drodze. Oczywiście możemy wybrać się do niego sami lub skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu – on dokładnie określi, do jakiego lekarza powinniśmy się udać, jeżeli będzie taka potrzeba.

Oczywiście na wizytę powinniśmy zdecydować się w przypadku problemów z wadą postawy. Nie wydaje się ona poważna, jednak pamiętajmy, że zaniedbane problemy z postawą w młodym wieku mogą mocno wpływać na zdrowie dziecka w dalszych latach jego życia. Sama walka z wadą jest również łatwiejsza w młodości – pamiętajmy o tym i zadbajmy o to, by nasze dziecko odpowiednio wcześnie trafiło na odpowiedniego specjalistę, który pomoże mu z wadą postawy sobie poradzić.

Wizyta u ortopedy jest również wskazana u noworodków, niedługo po narodzeniu. Podczas takiej wizyty ortopeda określa, czy dziecko nie ma problemów z układem ruchu, w tym z kośćmi, stawami czy budową szkieletu. Wykrywa on również niektóre wady wrodzone, które na tak wczesnym etapie życia dziecka można często jeszcze dość sprawnie, szybko i skutecznie korygować.

Czy z pomocy ortopedy można skorzystać bez skierowania?

Tak, jest taka możliwość, jeżeli decydujemy się na leczenie prywatne. Wtedy kontaktujemy się z wybranym przez nas lekarzem czy kliniką ortopedyczną. Jeżeli jednak chcemy leczyć się na NFZ, w takim przypadku w pierwszej kolejności musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, on oceni nasz stan zdrowia, i jeżeli uzna, że jest taka komiczność, wystawi nam stosowne skierowania do lekarza ortopedy. Wtedy też możemy zarejestrować się do każdego, który ma podpisany kontrakt z NFZ, jednak cały czas możemy zdecydować się również na leczenie prywatne. Zaletą tego ostatniego bez wątpienia są mniejsze kolejki do specjalistów, przy czym sami pacjenci podkreślają również wyższą jakość usług.

Którego ortopedą w Krakowie wybrać?

Dobrym wyborem okaże się EFFI Orthopedic Clinic – to nowoczesna klinika ortopedyczna, znajdując się przy ul. Andrzeja Sokołowskiego 19 w Krakowie. Oferuje konsultacje ortopedyczne (u ortopedy, ortopedy dziecięcego czy ortopedy-traumatologa), w tym konsultacje stricte dla sportowców. Na miejscu wykonuje się również wiele zabiegów, jednocześnie stawiając również na leczenie małoinwazyjne.

EFFI Orthopedic Clinic oferuje również szeroki zakres usług związanych z fizjoterapią oraz rehabilitacją. Dodatkowo na miejscu pracuje również psycholog oraz endokrynolog. Ten pierwszy często okazuje się wielkim wsparciem dla osób po poważnych kontuzjach, a jego pomoc sprawia, że powrót do zdrowia bywa znacznie szybszy.

Jednocześnie, na miejscu możemy zdecydować się na szeroki zakres usług w zakresie diagnostyki obrazowej. Wykonamy tutaj nie tylko rezonans magnetyczny, ale również tomografię komputerową, USG czy RTG w Krakowie.

Sprawdź → rezonans magnetyczny MRI w Krakowie