Opony do samochodu klasy średniej. Jak je wybrać i co musisz wiedzieć przed zakupem?

Opony, które kupujemy, powinny być dobrane nie tylko do klasy samochodu, na którą się decydujemy, ale również do sposobu, w który dany pojazd będzie przez nas wykorzystywany. Jak w takim razie wybrać odpowiednie opony do samochodu klasy średniej i o czym warto pamiętając, zanim zdecydujemy się na ich zakup?

Czym jest samochód klasy średniej?

Zanim jednak przejdziemy do opon, warto zastanowić się, czym właściwie jest sam samochód klasy średniej. Jest to po prostu pojazd z tzw. segmentu D. Zaliczają się do nich takie modele jak Ford MondeoHyundaia i40Mazda 6 czy Opel Insignia. Jak widać, są to modele dość uniwersalne.

Dobrze sprawdzą się podczas jazdy po mieście, jednak nie będą się do tego ograniczały. Każdy, kto decyduje się na segment D, zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że swoim samochodem ruszy również w trasy. W przypadku tych aut mamy również dostęp do całkiem sporej ilości miejsca wewnątrz samochodu, dodatkowo wiele z tych pojazdów wyposażonych jest w silniki o naprawdę dużej mocy, które sprawdzą się również w trasie.

Jak wybrać opony do samochodu klasy średniej?

Przede wszystkim, na samym początku musimy zastanowić się nad tym, jak nasz pojazd będzie wykorzystywany. Podstawowe pytanie to to, czy będziemy nim regularnie ruszać w dłuższe trasy, czy jednak skupimy się głównie na jeździe miejskiej.

Na samym początku, w przypadku opon, zwróćmy uwagę na indeks prędkości. Jeżeli regularnie ruszymy w trasę, indeks ten nie powinien być niższy, niż maksymalna prędkość naszego pojazdu. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy faktycznie znaczna większość czasu zostanie spędzona w mieście oraz w trasie będziemy pewni, że nie przekroczymy 140 km/h. W takim wypadku możemy zdecydować się na opony o niższym indeksie, czyli w praktyce opony po prostu tańsze.

Osiągi naszego pojazdu mogą być naprawdę różne – wszystko zależy od silnika, w jaki wyposażony jest nasz samochód. Niektóre auta z segmentu D wyposażone są w silniki, których moc ledwo przekracza 100 KM, inne zbliżają się natomiast do 300 KM – oczywiste jest to, że w tym drugim przypadku musimy zdecydować się na droższe opony o lepszych parametrach, w końcu zakładamy, że będziemy chcieli wykorzystywać w sposób bezpieczny potencjał naszego samochodu.

Prędkości mają również wpływ na generowany hałas. W przypadku jazdy miejskiej nie będzie on uciążliwy przy niemal każdym komplecie opon, jeżeli jednak będziemy chcieli osiągać wyższe prędkości w trasie, zwróćmy uwagę na to, czy dany model opony generuje – lub nie – duży hałas przy wysokich prędkościach.

W przypadku samochodów klasy średniej pamiętajmy również o odpowiednim doborze opon pod kątem ich nośności. W tym przypadku trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko wagę samego samochodu, ale również to, ile może on wieźć. W tym przypadku zwracajmy uwagę zwłaszcza na samochody kombi czy inne, gdzie pojemność bagażnika jest naprawdę duża, co sprawia, że możemy przewieźć w nim naprawdę wiele – to znów przekłada się na całkowitą masę. W takim przypadku warto zdecydować się na opony o wyższym indeksie nośności, ze względem na to, że tylna oś pojazdu może być naprawdę obciążona. Zamiast indeksu nośności wynoszącego około 500 kg na oponę, lepiej przekroczyć wartość 650 kg (w zależności od pojazdu), by mieć pewność, że nawet przy dużym obciążeniu uda nam się zachować na drodze bezpieczeństwo, nie stwarzając zagrożenia ani dla nas i naszych bliskich, ani innych uczestników duchu drogowego.

Kolejnym aspektem, na którym w żadnym wypadku nie należy oszczędzać, jest przyczepność opon na mokrej nawierzchni oraz klasa hamowania na niej. Nieżalenie od tego, czy większość czasu spędzamy w mieście, czy w trasie, powinniśmy zdecydować się na takie opony, które w naszej, wybranej wcześniej klasie cenowej, prezentują jak najkrótszą drogę hamowania. Może wydawać się, że niewielkie różnice w tym aspekcie nie są istotne, lecz mogą przekładać się na kilka metrów, co znów może decydować o tym, czy dojdzie do zderzenia lub kolizji, czy też nie.

Opony powinny być dobierane również pod kątem nas, jako kierowców. Jeżeli ktoś jeździ dynamicznie, powinien zdecydować się na opony wyższej klasy, bowiem będą one bezpieczniejsze, a zarazem sam kierowca wykorzysta ich potencjał. Jeżeli ktoś jednak nie jeździ ani szybko, ani dynamicznie, spokojnie może decydować się na tańsze opony, o gorszych parametrach – taka osoba może nie wykorzystać większości tego, za co zapłaci, w przypadku np. opon klasy premium.

Kliknij i zobacz ofertę opon marki > Falken

Opony do samochodu klasy średniej – co wybrać?

Opony musimy wybrać pod kątem własnego sposobu jazdy. Samochody klasy średniej sprawdzają się do wolnej i nawet mało dynamicznej jazdy w mieście, jak i do osiągania wysokich prędkości poza nimi. Nie możemy mówić tutaj o rozwiązaniach uniwersalnych, chociaż wiadomo, że im droższe opony, tym oferują one większą jakość. Bezsensem jest jednak płacenie za coś, czego nigdy nie wykorzystamy. Pamiętajmy jednak, że jednie w skrajnych przypadkach (mało dynamiczna jazda miejska) warto decydować się na opony klasy ekonomicznej. Zalecamy zdecydowanie się przynajmniej na te klasy średniej, jeżeli jednak jeździmy szybko i dynamicznie, a nasz samochód posiada wiele KM, warto wybrać nawet opony klasy premium.

Wsparciem merytoryczne przy powstawaniu artykułu – sklep z oponami OponyProfi.pl