Probiotyki – jak i komu mogą pomóc?

Probiotyki najczęściej kojarzą nam się z antybiotykoterapią. Nie może to dziwić, w końcu jest to moment, gdy nasza flora bakteryjna naprawdę potrzebuje probiotyków oraz wsparcia dobrych bakterii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że probiotyki mogą pomagać w wielu innych problemach zdrowotnych, i to nie tylko dzieciom i noworodkom, ale również osobom dorosłym.

Probiotyki – wsparcie w przypadku zaprać u dzieci i najmłodszych

Zakłada się, że w pewnym momencie swojego życia, aż 30% dzieci ma problem właśnie z zaparciami. W większości przypadków nie można stwierdzić, jaka jest ich przyczyna organiczna, stąd nazywamy ten problem zaparciami czynnościowymi.

BioGaia

Same zaparcia mogą występować na różnym etapie życia dziecka. Często są one spowodowane czy to zmianami żywieniowymi (zmiana mleka matki na mleko w proszku lub wprowadzanie do diety pokarmów stałych), lecz również popularnym okresem jest ten, w którym dziecko zaczyna uczyć się korzystać z nocnika. Zarówno naukowy, jak i najnowsze badania zaczynają wskazywać na to, że cześć przypadków zaparć czynnościowych może być spowodowanych właśnie zaburzeniem perystaltyki jelit oraz mikroflory jelitowej.

Sprawdź >> probiotyk na zaparcia u dzieci

Co może pomów w przypadku zaparć u najmłodszych?

Kierując się najnowszymi badaniami, warto zdecydować się właśnie na produkty probiotyczne, w tym produkty marki BioGaia, przeznaczone dla dzieci oraz osób dorosłych. Innym sposobem może być podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów. W tym przypadku jednak, znacznie lepiej stawiać na wodę i herbatki, niż soki czy napoje gazowane.

Pomocne mogą okazać się również produkty bogate w błonnik, takie jak śliwki. Pamiętamy jednak, że w przypadku nasilania się problemu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Samodzielnie nie należy również decydować się na wykorzystywanie środków przeczyszczających!

Sprawdź >> probiotyk na zaparcia u dorosłych

Pamiętajmy, że probiotyki mogą okazać się skuteczne nie tylko w przypadku problemów z zaparciami u dzieci, ale również nastolatków oraz osób dorosłych.

Bieguna u dzieci – probiotyki również mogą nam pomóc!

Biegunka to jeden z najczęstszych problemów, który dotyka obecnie dzieci na całym świecie. Czy jednak na pewno mamy problem właśnie z nią? Problem powinniśmy uważać właśnie za biegunkę w momencie, w którym dziecko wydala trzy luźne lub płynne stolce dziennie.

Sprawdź >> probiotyk na biegunkę u dzieci

Najczęstszymi przyczynami biegunki u najmłodszych są problemy bakteryjne, przebyta antybiotykoterapia czy po prostu niedożywienie. Co ważne, wszystkie z tych problemów związane są bezpośrednio z mikroflorą jelitową naszego dziecka.

Biegunka to jednak nie tylko problemy z płynnością stolca. Pamiętajmy, że często, zwłaszcza u dzieci, mogą towarzyszyć jej również inne problemy, takie jak wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka, brak apetytu czy naprawdę poważne odwodnienie. Jeżeli biegunka jest naprawdę intensywna lub trwa po prostu długo, o odwodornienie nie trudno, zwłaszcza u najmłodszych.

Rada: jeżeli nasze dziecko boryka się z biegunką, a jednocześnie sporadycznie oddaje mocz lub jest bardzo ospałe – może to zaznaczać, że zaczyna borykać się również z odwodnieniem.

Jeżeli u dziecka pokazują się oczywiste oznaki odwodnienia, w stolcu zaczyna pojawiać się krew lub biegunka jest naprawdę intensywna i/lub przedłuża się, trwając powyżej 7 dni – jako rodzice powinniśmy czym prędzej udać się z naszym dzieckiem do lekarza.


Sprawdź >> probiotyk na biegunkę u dorosłych