Podwyżki dla rabczańskich samorządowców mimo koronawirusa

Epidemia koronawirusa uderzyła w samorządy. Większość gmin szuka oszczędności, aby rok budżetowy zakończyć z jak najmniejszym deficytem. Rabczańscy radni różnią się jednak od innych przedstawicieli samorządu i  postanowili podnieść wysokość swoich diet oraz wynagrodzenie burmistrza do maksymalnych kwot. Najwyraźniej sytuacja budżetu w Rabce-Zdroju jest znakomita…

Niespodzianka miała miejsce na sesji Rady Miejskiej w dniu 30 czerwca 2020 roku za sprawą przewodniczącego Józefa Skowrona. Wprowadził on pod obrady dwie uchwały, które zawierały zapisy o znacznych podwyżkach dla radnych, a także burmistrza. Decyzja ta zaskoczyła przede wszystkim mieszkańców, którzy na forach piszą o obłudzie lokalnych samorządowców. – Ja muszę więcej pracować żeby wìęcej zarobić, a oni przegłosują sobie i mają więcej. A co a Rabka zielskiem i brudem zarasta – pisze na grupie Rabka Twoje Miasto jeden z internautów. Możemy przeczytać także wpisy w stylu “darmozjady” lub “obłuda”.

Patrząc na okoliczności podwyżki Rabczanie mają rację. Z powodu koronawirusa kasy samorządów znacząco się skurczyły. Gminy za wszelka cenę szukają oszczędności. W Rabce-Zdroju także widać skutki epidemii oraz wprowadzonych ograniczeń. Wodny plac zabaw jest nieskończony, ponieważ wykonawca zszedł z budowy. Podnoszone są drastycznie wszelkiego rodzaju opłaty. Dlaczego radni na czele z przewodniczącym Skowronem wybrali tak nieodpowiedni moment na zwiększenie swoich wynagrodzeń? To jest wizerunkowy strzał w kolano…

Wzrost wynagrodzeń i zwiększenie zadłużenia 

Strona internetowa klubu Nasze Miasto dokładniej opisuje to, co zdarzyło się na czerwcowej sesji. Nazywa także zachowanie Józefa Skowrona obłudą. Pamiętamy doskonale, jak podczas kampanii wyborczej przewodniczący był oburzony wysokimi wynagrodzeniami radnych oraz burmistrz Ewy Przybyło. Jeszcze nie tak dawno przecież obniżano uposażenie burmistrza Świdra. Teraz w tak bardzo nieodpowiednim czasie postanowiono zarządzić podwyżki.

Przewodniniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju  najwidoczniej zapomniał o swoim programie wyborczym, w którym były ujęte postulaty braku podwyżek za śmieci czy dalszego zadłużania miasta. Nagle zmienił zdanie głosując za wzrostem opłat za odpady, a także kredytem w wysokości 6 500 000 złotych. Zadłużenie miasta obecnie wynosi już prawie 28 milionów złotych i jest najwyższe od lat.

Dieta przewodniczącego rady została ustalona na poziomie 2 010,00 złotych, gdzie maksymalne wynagrodzenie wynosi trzy złote więcej. Wiceprzewodniczący będzie dostawał natomiast 1 500 złotych. Radni pełniący funkcje przewodniczących komisji  otrzymają 1 350 złotych. Pozostali radni mogą liczyć na 1 150 złotych diety.
Wzrosło także wynagrodzenie dla Burmistrza Rabki-Zdroju, który będzie zarabiał maksymalną kwotę, na jaką może liczyć, a więc 10 620 złotych.