Tych narzędzi potrzebuje każdy ogrodnik – czas je poznać!

Po ciężkim dniu spędzonym w pracy każdy zasługuje na odpoczynek. Idealnym miejscem do relaksu może być zacisze własnego ogrodu. Już dawno udowodniono, że natura ma właściwości lecznicze: kontakt z nią uspokaja, koi zszargane nerwy, łagodzi stres i zwiększa chęć do życia. Odpowiednio urządzony ogród stanowi także wspaniałą ozdobę posesji. Bez względu na styl i aranżację przestrzeni, ogród jest zawsze efektywną dekoracją domu. Interesujący może być zarówno duży, jak i mały ogródek – ważne, by dobrze się nim zajmować. Jakie narzędzia przydadzą się każdemu pasjonatowi ogrodnictwa? Oto krótki poradnik.

Sekatory ogrodowe

Najważniejszym narzędziem w rękach każdego ogrodnika jest sekator ogrodowy. Jest on niezbędny do pracy z drzewami i krzewami, a więc przede wszystkim do przycinania stwardniałych pędów oraz obcinania gałęzi. W sprzedaży dostępne są model uniwersalne, jak również warianty specjalistyczne. Na początek warto zaopatrzyć się w sekator ogrodowy do gałęziNarzędzie ułatwi przycinanie młodych pędów, pomoże też w obcinaniu zdrewniałych gałązek. Bardzo praktyczne są sekatory z wysięgnikiem lub modele teleskopowe, umożliwiające znacznie szerszy zakres prac. Dzięki takim narzędziom można dostać się do wyższych partii drzew i krzewów i w łatwy sposób dokonać precyzyjnego cięcia. Sekator ogrodowy do gałęzi może być używany zarówno przez osobę prawo-, jak i leworęczną.

Sekatory do szczepienia

Oprócz klasycznych sekatorów ogrodowych występują także sekatory specjalistyczne. Jednym z nich jest na przykład sekator do szczepieniaktóry może być wykorzystywany zarówno do przycinania gałęzi, jak również do szczepienia młodych roślin. To proste i niezwykle poręczne urządzenie, dzięki któremu z łatwością przeprowadzimy zabieg nawet na bardzo małych roślinach. Szczepienie, czyli działanie polegające na połączeniu w jedno dwóch różnych fragmentów materiału roślinnego (tzw. zrazu i podkładki), wykonywane jest przede wszystkim w celu uszlachetniania drzew i krzewów owocowych. Doświadczeni ogrodnicy często szczepią również popularne rośliny ozdobne. Dzięki systematycznie przeprowadzanym zabiegom szczepienia (dokonuje się ich wczesną wiosną, najczęściej w miesiącach marzec-kwiecień) można zapanować nad niekontrolowanym rozrostem rośliny, a tym samym lepiej dopasować ją do posiadanej przestrzeni. Chociaż sekator do szczepienia jest narzędziem ręcznym, jego użycie nie wymaga wielkiego wysiłku. Niewątpliwym atutem przyrządu są także niewielkie rozmiary: do jego przechowywania nie potrzeba dużo miejsca, dlatego z pewnością zmieści się on w każdej narzędziowni.

Kultywator ogrodowy

Aby rośliny mogły pięknie i zdrowo rosnąć, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków już od samego początku. Prace w ogrodzie warto zacząć od przygotowania podłoża. Zanim zajmiemy się wysiewem nasion przydałoby się spulchnić i rozluźnić wierzchnią warstwę gleby. Można zrobić to w bardzo prosty sposób: wystarczy użyć przyrządu zwanego kultywatorem ogrodowym. Dzięki kultywatorowi łatwo i szybko przygotujemy ziemię pod uprawę roślin. Spulchniając glebę dostarczamy jej powietrze i wodę niezbędnych do wytworzenia zdrowego systemu korzeniowego oraz do prawidłowego wzrostu młodej rośliny. Kultywatory, inaczej nazywane drapaczami, mają również zastosowanie w ogrodnictwie i uprawach prowadzonych na szeroką skalę. W przeciwieństwie do glebogryzarek (maszyn wycinających i obracających kawałki gleby), drapacze nie obracają warstwy ziemi, lecz jedynie ją rozluźniają.

Grabie wachlarzowe

Poszukując idealnego narzędzia do pracy w ogrodzie często w pierwszej kolejności myślimy o skomplikowanych elektronarzędziach. Jednak to nie od nich powinnyśmy zacząć kompletowanie potrzebnego sprzętu, a od najprostszych przyrządów ogrodniczych. Niezbędne są m.in. grabie, które mogą służyć zarówno do grabienia skoszonej trawy, jak i usuwania zalegających liści. Istnieje kilka modeli grabi przystosowanych do wykonywania różnych prac. Najpopularniejsze z nich to grabie wachlarzowe, zakończone długimi, elastycznymi zębami. Za ich pomocą możemy jednym ruchem zebrać liście z konkretnego obszaru, nie naruszając przy tym delikatnej struktury trawnika. Szeroka głowica zapewnia wydajną i szybką pracę, dlatego grabie wachlarzowe sprawdzą się również w większych ogrodach.

Inne narzędzia ogrodowe

Zajmowanie się ogrodem to nie tylko przyjemność, lecz także ciężka praca. Na szczęście kupując odpowiednie narzędzia ogrodowe możemy sobie to zadanie znacznie ułatwić. Czynności związane z utrzymaniem zieleni wokół domu bywają czasochłonne, dlatego warto poświęcić chwilę na poszukanie odpowiedniego sprzętu. Nie obejdzie się bez łopaty, szpadla, motyki, siekiery, taczek, nożyc do żywopłotu i kosiarki. Oczywiście sam sprzęt to nie wszystko – liczą się przecież także umiejętności. A te najłatwiej zdobyć w praktyce.