Trudne warunki w Tatrach. TPN ostrzega turystów

Zima ponownie daje się we znaki. Intensywnie padający śnieg oraz mroźny deszcz bardzo utrudniają warunki do uprawiania turystyki górskiej. Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność.

Pomimo tego, że w kalendarzu jest już astronomiczna wiosna, to zima nadal nie odpuszcza. Ze względu na złe warunki pogodowe Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega turystów.

“Szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Szlaki są nieprzedeptane i w wielu miejscach pozawiewane przez wiatr, który utworzył głębokie zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła i opady śniegu znacznie ograniczające widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków” – można przeczytać na stronie TPN.

Na chwilę obecną w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Nie wykluczone, że zagrożenie wzrośnie do trzeciego stopnia. Tylko w ostatni piątek na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zeszło sześć lawin. Na szczęście nikt nie był poszkodowany.

Jeśli ktoś w takich warunkach zamierza odbyć wycieczkę w Tatry powinien zaopatrzyć się w specjalny sprzęt przeznaczony do zimowej turystyki pieszej w górach.

źródło: TPN