Zmarł Józef Haza, żołnierz i były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych

W wieku 98 lat zmarł Józef Haza. Informacje o śmierci przekazała PAP jego krewna, Barbara Masłowska.

O śmierci Józefa Haza poinformowała PAP jego krewna.

„Zmarł w domu, otoczony rodziną. A jego wspomnienia łapały za serce. Był jednym z ostatnich świadków tragicznej historii II wojny światowej, pochodzących z Sądecczyzny”- powiedziała Barbara Masłowska.

Józef Haza (pseudonim Kafka) urodził się 26 marca 1923 r. w Przysietnicy na Sądecczyźnie. W 1942 r. wstąpił do Batalionów Chłopskich. 17 stycznia 1943 r. został aresztowany przez gestapo podczas łapanki w kościele w Barcicach. Po torturach w Nowym Sączu i Tarnowie Niemcy skierowali go do obozu w Auschwitz-Birkenau – pojechał tam 28 stycznia 1943 r. w bydlęcych wagonach wraz z dwoma tysiącami innych więźniów. Otrzymał numer obozowy 95591.„Nie zdradził nikogo i był gotowy na śmierć” – czytamy w jego biogramie. Później był więziony w obozach Sachsenhausen (nr obozowy 61932), Buchenwald, Flossenburg.

Wolność odzyskał przez wojska czesko – ukraińskie. Został odbity z marszu śmierci przez ich żołnierzy. Do Nowego Sącza wrócił w lipcu w 1945 roku. Po wojnie był prześladowany i szykanowany przez służby i partię. Pomimo tego, że posiadał średnie wykształcenie, to nie mógł otrzymać nigdzie pracy. Gnębione były również jego dzieci.

Otrzymał wiele odznaczeń wojskowych. Został uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. (PAP)