Za wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego trzeba będzie zapłacić

GPN wprowadza opłaty za wstępy na niektóre szlaki. Od soboty (17.04) osoba dorosła za jednorazowe wejście na szlak zapłaci 6 zł.

Według zarządzenia dyrektora GPN, zostają wprowadzone opłaty za wejście na wybrane obszary Gorczańskiego Parku Narodowego. Zapłacimy za wejście w następujące miejsca: Szlak w dolinie potoku Turbacz na odcinku polana Hucisko – Olszowy Potok; szlak w dolinie Olszowego Potoku na odcinku polana Hucisko – Poręba Górna; szlak niebieski na odcinku polana Hucisko – Turbacz; szlak zielony na odcinku polana Tobołów – Obidowiec; ścieżki edukacyjne (przyrodnicze): „Dolina potoku Turbacz”, „Na Turbaczyk”.

Ceny biletów są uwarunkowane od długości pobytu na terenie GPN. Koszt biletu normalnego jednodniowego to 6 zł. Za wstęp trzydniowy dorosła osoba będzie musiała zapłacić 12 zł, natomiast bilet wstępu siedmiodniowy kosztuje 30 zł. Ulgowe kosztują o połowę mniej.

Dochód ze sprzedaży biletów ma zostać przeznaczony na utrzymanie infrastruktury turystycznej Parku. Część pieniędzy trafi także do Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W trakcie sezonu turystycznego mają zostać wprowadzone obowiązkowe opłaty za wstęp na niemal wszystkie szlaki leżące na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.(GPN)

autor: Michał Reszczyński