Sezon krokusowy w Tatrach opóźniony

Tegoroczny sezon masowego kwitnienia krokusów jest opóźniony przez zalegający na tatrzańskich polanach śnieg. Kwitnienie krokusów choć, nie tak obfite jak w ubiegłych latach, spodziewane jest na długi majowy weekend – twierdzą przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

“Jest pewna szansa, że krokusy będą masowo kwitnąć w okolicach długiego majowego weekendu, ponieważ w przyszłym tygodniu spodziewane jest jeszcze kolejne ochłodzenie. Z początkiem maja ma się stopniowo ocieplać. Trzeba jednak zaznaczyć, że takiego sezonu krokusowego, jaki mieliśmy w poprzednich latach, nie będzie” – powiedział PAP Władysław Będkowski z TPN.

Opóźnienie kwitnięcia krokusów spowodowane jest nagłym nawrotem zimy.

“Część krokusów już powschodziła kilka tygodni temu, kiedy mieliśmy w Tatrach ocieplenie. Część z tych krokusów zostało zapylane przez owady i kwiaty już zaczęły obumierać. W przypadku pozostałych krokusów zostały one uszkodzone przez kolejne opady śniegu, jakie nastąpiły w kwietniu” – wyjaśnił Bętkowski i dodał, że w tym roku fioletowych kwiatów będzie o wiele mniej niż w ubiegłych latach.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że należy podziwiać Krokusy z zachowanym dystansem. W ubiegłych latach przyrodnicy obserwowali, jak niektórzy turyści kładli się na krokusy lub nawet parkowali samochody bezpośrednio na fioletowych kwiatkach.(PAP)

fot. Łukasz Kędzierski