Powiat tarnowski. Zabytkowy Dworek Maschlera przejdzie gruntowny remont

Dawny Dworek Maschlera od lat pozostaje w bardzo kiepskim stanie. Urząd Gminy Tarnów przygotowuje projekt odbudowy zabytku.

Dworek Maschlera został wzniesiony na przełomie XIX i XX w. Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 roku miejsce stało się własnością Sióstr Urszulanek, które urządziły tam niewielki klasztor. W 1983 roku zdecydowano o likwidacji klasztoru, a w jego miejscu pojawiły się mieszkania socjalne gminy Tarnów.

W listopadzie 2018 dawny spichlerz zamieszkiwany wówczas przez 6 rodzin spłonął. Dwa lata później w budynku wybuchł kolejny pożar, zniszczeniu uległo poddasze dawnej kaplicy.

Urząd Gminy Tarnów wpadł na pomysł, który pozwoli ponownie wykorzystać stary Dworek w Koszycach Małych.

“Chcemy, żeby to miejsce było ogólnodostępne i pełniło rolę nie tylko domu kultury, ale też muzeum regionalnego dla naszych mieszkańców. Na tę chwilę zleciliśmy generalny projekt wykonania tego obiektu. Sam projekt będzie bardzo kosztowny, bo cena wynosi około 100 tysięcy złotych. Będzie wykonany w oparciu o konserwatora zabytków i po wykonaniu projektu będziemy szukać środków finansowych” – mówi wójt gminy, Grzegorz Kozioł. (RDN)