Luzowanie obostrzeń w maju. Pełna lista zmian

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę plan odmrażania gospodarki na maj. Rząd znosi nakaz maseczek na wolnym powietrzu.

Szef rządu podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił, że obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju pozwala na łagodzenie obostrzeń. “Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Pomimo stopniowego odmrażania obostrzeń jest niewykluczone, że niektóre ograniczenia wrócą w przyszłości.

“Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią i w związku z tym musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń” – mówił premier.

“Jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne” – dodał Adam Niedzielski.

Harmonogram luzowania obostrzeń na maj

Od 4 maja

Galerie handlowe – od 4 maja w reżimie sanitarnym do pełnej działalności wrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe i handel detaliczny. Będą one jednak otwarte w reżimie sanitarnym – 1 osoba na 15 m kw.

Kultura i sztura – galerie sztuki i muzea zostaną otwarte w reżimie sanitarnym – 1 osoba na 15 m kw.
Miejsca kultu – możliwości uczestnictwa w nabożeństwa 1 osoby na 15 m kw.

Nauka – do szkół po przerwie majowej wrócą też dzieci z klas 1-3.

Od 8 maja

Hotele – otwarte zostaną dla gości z maksymalnym obłożeniem na poziomie do 50 proc. zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa.

Od 15 maja

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne. Zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Kina i teatry – otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu. Maksymalne obłożenie będzie mogło wynosić do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc. Dodatkowo będzie obowiązywało przestrzeganie ścisłego reżimu sanitarnego.

Wesela – będzie można organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz, takie jak wesela i komunie,  z limitem do 25 osób.

Sport – trybuny będą mogły być zapełnione maksymalnie w 25 proc.

Od 29 maja

Gastronomia – możliwość otwarcia restauracji i barów wewnątrz budynku. Zachowany ma być bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.

Wesela i komunie – imprezy okolicznościowe będą mogły być organizowane wewnątrz budynków. Będzie obowiązywał limit  do 50 osób. Również ma obowiązywać ścisły reżim sanitarny – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).

Kino i teatr – od 29 maja do działalności będę mogły wrócić także kina i teatry wewnątrz budynków. Korzystać z nich będzie można w 50 proc. obłożeniu. Ich działalność również będzie musiała odbywać się w reżimie sanitarnym.

Sport – otwarte zostają kryte obiekty sportowe, dostępne dla wszystkim, z obłożeniem 50 proc. Dodatkowo otwarte zostaną również również siłownie, kluby fitness i solaria. W siłowniach, klubach fitness i solariach będą obowiązywały limity – 1 osoba na 15 m kw.

Nauka – do szkół wrócą wszyscy uczniowie. W placówkach obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny.(PAP)

 

Skomentuj post