Pijani

Pijani opiekowali się 9-miesięcznymi bliźniaczkami

32-letnia matka 9-miesięcznych bliźniaków wraz z 36-letnim partnerem odpowiedzą przed sądem za opiekę nad dziećmi pod wpływem alkoholu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do pięciu lat. Sytuacja miała miejsce w Chrzanowie. 

We wtorek 27 kwietnia w godzinach rannych, oficer dyżurny chrzanowskiej komendy został poinformowany przez pracownika OPS, że w jednym z mieszkań w Chrzanowie opiekę nad dwójką dziewięciomiesięcznych dzieci sprawuje nietrzeźwa matka oraz jej partner, którzy nie chcą otworzyć drzwi pracownikowi socjalnemu. Po przybyciu na miejsce patrolu policji drzwi mieszkania otworzyła właścicielka.

– W środku pracownik socjalny oraz policjanci zastali dwie dziewięciomiesięczne bliźniaczki, ich matkę oraz jej partnera.  32- letnią matkę dziewczynek poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem blisko 2 promile. Nieco mniej, bo 1,6 promila wydmuchał jej 36 -letni partner. Z uwagi na to, że dzieci narażone były na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, po zbadaniu ich  przez lekarza sędzia rodzinny podjął decyzję o przekazaniu rodzeństwa wyznaczonym przez PCPR tymczasowym opiekunom – informuje KPP w Chrzanowie.

Kara za opiekę nad dziećmi pod wpływem alkoholu

Warto przypomnieć, że każda osoba, która ma prawny obowiązek sprawowania opieki nad małoletnim jest zobowiązana do sprawowania opieki w taki sposób, aby nie zaistniało zagrożenie utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli opiekunowie nie przestrzegają prawa w tym zakresie, narażają dzieci, mogą ponieść odpowiedzialność karną (art. 160 par 2 i 3 kk.) Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku nietrzeźwych rodziców opiekujących się małoletnimi dziećmi  zawsze zawiadamiany jest sąd rodzinny, który zbada prawidłowość realizowanej opieki i podejmuje decyzje o dalszych losach dzieci.

źródło: Małopolska Policja