Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem

Synoptycy z IMGW ostrzegają, że w niektórych województwach mogą występować burze z opadami deszczu, miejscami gradu oraz z porywami wiatru.

Synoptyk IMGW-PIB Michał Ogrodnik prognozuje, że w piątek najwięcej opadów deszczu i największe zachmurzenie prognozowane jest w centrum oraz na północnym wschodzie kraju, gdzie lokalnie spaść może nawet do 15 mm deszczu.

Na pozostałym obszarze padać będzie przelotny i słabszy deszcz, choć wyjątkiem będzie południowy wschód, od Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską, Lubelszczyznę, Podkarpacie po południową i wschodnią część Mazowsza. Tutaj mogą pojawić się porywiste burze.

„Dodatkowo burzom mogą towarzyszyć opady gradu, a porywy wiatru w trakcie burz osiągać będą do 80 km/h” – zaznaczył synoptyk.

Najwyższa temperatura zostanie zanotowana na południowym wschodzie. „Tutaj w najcieplejszym momencie dnia od 12 do nawet 16 st. Niestety w tej części kraju będzie wiał dość silny wiatr, możliwe są burze, więc ta temperatura będzie odczuwalna tylko chwilami” – dodał.

W miejscach gdzie będzie padać, a także w północnej i zachodniej części kraju w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 7 do 10 stopni Celsjusza. (PAP)