Kraków. Praktyki i zajęcia terenowe na uczelni tylko dla zaszczepionych studentów

Akademia Górniczo-Hutnicza zachęca do szczepień. Jednak nie każdemu się to podoba. Studenci są zbulwersowani decyzją władz Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. W bieżącym roku akademickim, do praktyk i zajęć terenowych zostaną dopuszczone tylko te osoby, które przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu się co najmniej jedną dawką.

Rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej twierdzi, że podjęte działania mają za zadanie chronić zdrowie studentów.

„Studenci tego wydziału wcale nie są dyskryminowani. Nie jest to równoznaczne z niezaliczeniem roku. Ci studenci normalnie przystępują do zaliczeń, egzaminów. Praktyki zaliczają w kolejnym roku akademickim. Szczepienia są dobrowolne. Stosujemy się do przepisów obowiązujących. W żadnym miejscu naszych komunikatów nie ma mowy o przymusie czy obowiązku szczepienia. Jest mowa o tym, z jakimi obostrzeniami będą musiały się liczyć osoby niezaszczepione” – podkreśla Anna Żmuda-Muszyńska.

System ochrony zdrowia dla niezaszczepionych

Dodatkowo Kanclerz AGH wydał komunikat, w którym mówi, że osoby niezaszczepione zostaną objęte systemem ochrony fizycznej w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Niestety nowe zasady mogą być uciążliwe dla studentów, którzy nie przyjęli preparatu przeciwko Covid19.

„Zakładamy normalne funkcjonowanie Uczelni od 1 października 2021 roku. Osoby niezaszczepione do tego czasu, a więc narażone na zakażenie, będą musiały zostać objęte systemem specjalnej ochrony fizycznej i organizacyjnej dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Zapewne wprowadzone zasady mogą być dla nich uciążliwe. Szczegóły zostaną zawarte w dokumentach prawa wewnętrznego uczelni” – czytamy w ogłoszeniu opublikowanym na stronie AGH.

Źródło: Radio Kraków, Facebook, Interia