Uwaga kierowco. Od 1 czerwca wchodzą nowe przepisy

Zmiany dotyczące pierwszeństwa pieszych to tylko część nowości, które wejdą w życie 1 czerwca. Między innymi zostanie wprowadzony zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych, zakaz jazdy na zderzaku w niektórych miejsacach, dodatkowo dojdzie do ujednolicenia prędkości w terenie zabudowanym.

Zmiany dla pieszych

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pieszych. Osoby przechodzące przez ulicę nie będą mogły korzystać z telefonów komórkowych, tabletu czy też, ogólnie mówiąc, urządzeń elektronicznych. Pieszy otrzyma również pierwszeństwo w momencie wchodzenia na zebre.

Ujednolicony limit 

Obecnie obowiązują podwójne limity prędkości. W godzinach 23:00-5:00 w terenie zabudowanym jest ograniczenie prędkosci do 60 km/h (chyba że znaki wskazują inaczej). W przedziale 5:00-23:00 limit wynosi 50 km/h. Za kilka dni ograniczenie ma zostać ujednolicone. Zakaz przekraczania 50 km/h na terenie zabudowanym będzie obowiązywał przez całą dobę. To koniec szybszej jazdy w nocy.

Ograniczenia na niektórych drogach

Zmiany dotkną również autostrady i ekspresówki. Według statystyk, przyczyną dużej ilości wypadków na drogach szybkiego ruchu jest niezachowanie odpowiedniej odległości między poruszającymi się pojazdami na jezdni. Dlatego wprowadzenie nowych zasad ma zmienić tę sytuację. Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący z prędkością 100 km/h musi zachować odległość 50 m od poprzedzającego samochodu. Poruszając się 120 km/h jest to 60 m, 140 km/h – 70 m itd. Przepis ma nie obowiązywać podczas wyprzedzania.

 

 

 

Skomentuj post