Tatry. Nawrót zimy w górach

Zima nie powiedziała jednak jeszcze ostatniego słowa. Intensywnie padający śnieg oraz duże ochłodzenie mocno utrudniają uprawianie turystyki górskiej. Szlaki w wyższych partiach gór przykryła warstwa świeżego śniegu. Warunki do wędrowania po szlakach są niekorzystne – apeluje Tatrzański Park Narodowy.

Pomimo tego, że kończy się już maj, to zima nie daje za wygraną. W wyższych partiach gór gruba warstwa śniegu przykryła szlaki. TPN informuje, że poruszanie się po Tatrach w takich okolicznościach wymaga doświadczenia.

“Powyżej górnej granicy lasu spadła cienka warstwa śniegu, który osadził się na starszym, twardym śniegu. Miejscami występują tam oblodzenia. Na niektórych odcinkach szlaków, śnieg jest wytopiony całkowicie” – czytamy w komunikacie TPN.

“Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim” – podkreślają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolejnym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła, które ograniczają widzialność i orientację w terenie. Poruszanie się po szlakach w tak kiepskiej widoczności może poskutkować pobłądzeniem. TPN przymina również o zakazie wchodzenia na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód rozmarza i może się załamać. Dodatkowo na niektórych ścieżkach występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. (PAP)