Rada Medyczna popiera obostrzenia dla niezaszczepionych

Rada Medyczna konsekwentnie opowiada się za utrzymaniem części obostrzeń dla osób niezaszczepionych – powiedział dr Konstanty Szułdrzyński.

„Nie rozmawialiśmy ostatnio z rządem o szczegółach luzowania obostrzeń, ale ogólna strategia ich znoszenia została wypracowana dużo wcześniej. Epidemia się nie skończyła i póki tak jest, to wszystkich obostrzeń nie da się w naszej ocenie znieść. Oczywiście w stosunku do osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione czy uodpornione w wyniku przebycia Covid-19 powinny natomiast być zwalniane z kolejnych rygorów sanitarnych czy ograniczeń” – powiedział w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński.

Luzowanie obostrzeń w kościołach 

Dr Szułdrzyński nie widzi niczego złego w łagodzeniu obostrzeń w kościołach. Zdaniem lekarza, w okresie letnim zazwyczaj jest mało zakażeń. Niemniej krytykuje niechętną postawę części kleru wobec szczepień.

„W ogóle nie rozumiem podejścia części przedstawicieli Kościoła katolickiego do tej kwestii, bo w mojej ocenie brakuje jego jednoznacznego głosu za szczepieniami. Stąd bierze się też kłopot z zaszczepieniem osób powyżej 80. roku życia, dla których księża są najczęściej najważniejszymi autorytetami. A to właśnie te osoby będą znów jesienią narażone na najcięższy przebieg Covid-19. To właśnie niezaszczepieni seniorzy mogą trafiać do szpitali i pod respirator” – dodał dr Szułdrzyński.

Przypomnijmy, podczas konferencji prasowej w Turowie premier Mateusz Morawiecki wyjawił, że że podjęto decyzję o zwiększeniu limitu wiernych w kościołach. Dodał, że szczegółowe informacje na ten temat przedstawi w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: PAP