Kukiz i Kaczyński ogłosili szczegóły współpracy

„Porozumienie programowe z PiS zakłada szereg ustaw ważnych dla Kukiz’15 – na początek antykorupcyjna oraz o sędziach pokoju. Z kolei Kukiz’15 będzie wspierał Polski Ład i to, co potrzebne jest, by układ polityczny w parlamencie trwał” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, ogłaszając współpracę programową z Pawłem Kukizem.

Kukiz’15 zawarło umowę z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie współpracy programowej. Więcej o jej szczegółach Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński powiedzieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej.

„To jest porozumienie, które zakłada, iż my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz’15 (…), a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który jest dziś w polskim parlamencie, trwał – powiedział Kaczyński. Dodatkowo wspomniał jeszcze, że wśród ustaw, które poprze PiS, znajdzie się „antykorupcyjna, o dniu referendalnym i o sędziach pokoju”. Dodał, że ta ostatnia „została już przygotowana”.

Według Onetu, Kaczyński nie chce zgodzić się na czołowy postulat Kukiza, mowa o zmianie w ordynacji wyborczej.

„Zdaniem Kaczyńskiego taka zmiana ordynacji otwiera pole do kupowania sobie miejsc w Sejmie przez oligarchów. Ponieważ jednak Zjednoczona Prawica jest coraz bardziej skłócona i Kaczyński potrzebuje Kukiza, to zgodził się na powołanie zespołu roboczego, który ma badać możliwości zmian w prawie wyborczym” – pisze dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz.

Źródło: Onet.pl, TVN24