Tarnów. Afgańczyk ukryty w transporcie arbuzów

Do niecodziennej sytuacji doszło koło Tarnowa. Policjanci i strażnicy graniczni znaleźli w ciężarówce z transportem arbuzów z Grecji nielegalnego imigranta z Afganistanu.

Około godziny 23 w sobotę dyżurny wysłał patrol policjantów Komisariatu Policji Tarnów-Zachód do MOP Rudka, gdzie jeden z kierowców zgłaszał niepokojące hałasy, jakie dobiegały z jego naczepy, w której przewoził arbuzy. Na miejscu po przyjeździe patrolu drzwi naczepy zostały otwarte i wówczas z wnętrza wyszedł … cudzoziemiec. Warunki w jakich on przebywał, też były ekstremalne. Naczepa-chłodnia utrzymywała temperaturę około 8 stopni Celsjusza.

„Ustalono, że 20-latek przekroczył dzień wcześniej granicę ze Słowacji do Polski w rejonie byłego drogowego przejścia granicznego w Barwinku w naczepie samochodu ciężarowego wiozącego arbuzy z Grecji do Polski. Jak się okazało, cudzoziemiec w Grecji złożył wniosek o ochronę międzynarodową. W związku z powyższym zaistniała przesłanka do przekazania Afgańczyka do Grecji, w trybie rozporządzenia DUBLIN III, stosownie do artykułu 303 ust .1 pkt. 13 Ustawy o cudzoziemcach” – informuje KMP Tarnów.

Zatrzymanemu cudzoziemcowi przedstawiono zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej ze Słowacji do Polski przy użyciu podstępu.

Obywatel Afganistanu przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i poddał się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym okresem zawieszenia wykonania kary na okres 2 lat. Postanowieniem sądu, cudzoziemiec został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy, gdzie będą prowadzone dalsze czynności w jego sprawie.

Źródło: KMP Tarnów

Oprac.: Michał Reszczyński