Adam Niedzielski: Czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia

„Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia” – powiedział we wtorek Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał również, że do końca września szczepienie przeciw Covid-19 będzie nieodpłatne.

Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że to, co działo się z epidemią w Wielkiej Brytanii, po około miesiącu rozpoczyna się również w Polsce. „Teraz mamy apogeum zakażenia w Wielkiej Brytanii (…) U nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia. Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu (…), to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem” – powiedział.

Niedzielski podkreślił też, że musimy przyzwyczaić się do zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

Bardzo możliwe, że restrykcje nie skończą się na obowiązku noszenia maseczki. Szef resortu zdrowia podkreślił, że kolejnym sposobem na minimalizowanie rozprzestrzeniania wirusa jest ograniczenie mobilności społeczeństwa poprzez restrykcje, co miało miejsce już trzykrotnie.

Płatne szczepienia przeciwko Covid19

Minister pytany był również o to, czy wprowadzona zostanie odpłatność za szczepienie przeciw Covid19.

„Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić – zapewnił. Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł. Tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie”.

Źródło: PAP
Oprac.: Michał Reszczyński