Powiat tatrzański. Próbował oszukać kobietę. Twierdził, że jest lekarzem z Jemenu

Przestępca twierdząc, że jest lekarzem z Jemenu próbował okraść mieszkankę Podhala. Złapana w sieć oszusty kobieta nie dała się oszukać.

Popularną metodą wśród przestępców jest w ostatnim czasie oszustwo na ”lekarza z Jemenu”. Oszust wyszukuje w internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako lekarz misji pokojowej ONZ, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Oszust poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Taka sytuacja ostatnio miała miejsce w powiecie tatrzańskim. Kobieta za pośrednictwem jednego z komunikatorów społecznościowych poznała mężczyznę, który podwał się za lekarza chirurga z Jemenu, pełniącego misję pokojową ONZ. Przez pewien czas prowadzili korespondencję. Oszust korespondował z mieszkanką Podhala po polsku, prosząc o pomoc. Michał, bo tak się przedstawiał lekarz, chciał zakończyć misję, przyjechać do Polski, i spędzić resztę życia pod Tatrami. W międzyczasie miał nadać do niej paczkę zawierającą 130000 dolarów amerykańskich. Kobieta miała przelać na wskazane konto 40000 złotych aby paczka z dolarami „przeszła” pomyślnie kontrolę celną. Na szczęście kobieta na czas zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i za namową znajomej powiadomiła Policję.

„Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością” – przypomina policja.

Źródło: KPP w Zakopanem
Oprac.: Michał Reszczyński