Kościół zachęca do szczepienia przeciw Covid-19

„Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń; decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

„Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjnej za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi” – napisał abp Gądecki w oświadczeniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19 przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że „szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”.

Podkreślił, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne”.

Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, abp Gądecki napisał, że „szczepienie nie jest co do zasady obowiązkiem moralnym”.

Zapewnił jednocześnie, że „Kościół, będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi, wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień”.

Przewodniczący KEP zaznaczył również, że „Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”.

Darmowe szczepienia w Tarnowie

W najbliższy weekend będzie można przyjąc bez rejestracji w Arenie Jaskółka w Tarnowie preparat od firmy Pfizer. Szczepienia będą odbywać się od godz. 16.00 do 20.00. Jest przygotowanych 1000 szczepionek.

Źródło: PAP
Oprac.: Michał Reszczyński